Co se promítalo v semestru duben-květen 2002 ???
09. 04. 2002, 17:00, NEBE NAD BERLÍNEM
09. 04. 2002, 19:45, TANEC V TEMNOTÁCH
16. 04. 2002, 17:00, SMRT V BENÁTKÁCH
16. 04. 2002, 19:45, ARIZONA DREAM
23. 04. 2002, 17:00, POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI
23. 04. 2002, 19:45, KAŽDÝ TO RÁD JINAK
30. 04. 2002, 17:00, KACHNÍ POLÉVKA
30. 04. 2002, 19:45, PRINCEZNA A BOJOVNÍK
07. 05. 2002, 17:00, BŘEZOVÝ HÁJ
07. 05. 2002, 19:45, INTIMITA
14. 05. 2002, 17:00, SNY AKIRY KUROSAWY
14. 05. 2002, 19:45, ŽIVOT V SEDMÉM NEBI
09. 04. 2002 od 17:00
NEBE NAD BERLÍNEM (Der Himmel über Berlin / Les Ailes du désir)
Spolková republika Německo-Francie 1987, 140 minut
Scénář: Wim Wenders, Peter Handke
Režie: Wim Wenders
Hrají: Bruno Ganz, Solveig Dommartinová, Otto Sander, Curt Bois, Peter Falk, Hans Martin Stier…
...bylo by pošetilé počítat anděly, stačí, že o nich víme.
Jsou smutně dobří, protože neznají tíhu těla ani slast lásky, a přesto se tělesnosti snaží rozumět. Co víc, jsou jí uhranuti, až jeden z nich, Damiel, jí vpravdě propadne: skrze údiv a strach, málem jak podle návodu Aristotelovy Poetiky, se "očistí": zamiluje se do pozemského "anděla" - cirkusové artistky Marion, létající pod kupolí šapitó s umělými křídly na nádherných zádech, jež jednou spolu s ním smíme spatřit cudně nahá, a stane se tak člověkem. Je to zvláštní očištění - vždyť on se naopak a velmi šťastně "umaže světem" i za cenu ztráty věčného života, zatímco jeho opuštěný druh Cassiel zacouvá zpět do svého kovového království citlivého odstupu a chápavé samoty.
09. 04. 2002 od 19:45
TANEC V TEMNOTÁCH (Dancer in the Dark)
Dánsko 2000, 141 minut
Scénář: Lars von Trier
Režie: Lars von Trier
Hrají: Björk, Catherine Deneuveová, David Morse, Peter Stormare, Joel Grey, Vincent Paterson, Cara Seymourová, Jean-Marc Barr, Vladica Kostic, Siobhan Fallonová, Zeljko Ivanek, Udo Kier, Stellan Skarsgard…
Björk a Catherine Deneuve ve filmu Larse von Triera (Prolomit vlny), ověnčeném hlavními cenami z festivalu v Cannes.
Jeden z nejvýznamnějších režisérů dneška Lars von Trier si pro obsazení hlavní role české emigrantky Selmy vybral slavnou islandskou zpěvačku Björk, která se mu odměnila výborným výkonem a dopomohla tak Tanci v temnotách k získání Zlaté palmy na MFF v Cannes 2000. Film je veden ve dvou rovinách: dokumentární části snímku vyprávějí pochmurný příběh české emigrantky, která se v Americe snaží vydělat dost peněz na operaci svého syna, jež postupně ztrácí zrak. Problém je v tom, že Selma trpí stejnou chorobou, a tak je pro ní velice složité udržet si práci v továrně. Druhá rovina snímku je muzikálová – Selma muzikály miluje a když je jí nejhůře, představuje si, že je postavou klasického muzikálu, naslouchá zvukům kolem sebe a ve své fantazii z nich buduje barevný muzikálový svět.
16. 04. 2002 od 17:00
SMRT V BENÁTKÁCH (Morte a Venezia / Mort à Venise)
Itálie-Francie 1971, 127 minut
Scénář: Nicola Badalucco a Luchino Visconti, podle novely Thomase Manna
Režie: Luchino Visconti
Hrají: Dirk Bogard, Björn Andresen, Silvana Manganoová, Mark Burns, Romolo Valli, Nora Ricciová…
Skvělá a nadčasová adaptace novely Thomase Manna. Cena na festivalu v Cannes, držitel výročních cen v Itálii,Británii a Francii.
Hudební skladatel Gustav von Aschenbach, zotavující se po srdečním záchvatu v Benátkách, se již nikdy zdraví ani uspokojení nedočká, stihne se jen platonicky zamilovat do andělsky půvabného polského chlapce Tazia (s nímž nikdy nepromluví, ani se jej nedotkne). Ale více než o znenadání probuzenou erotickou vášeň, i když je ta je přítomna též, jde o uchvácení krásou, která si člověka podmaní a ovládne - ostatně v retrospektivách podlože-nou bouřlivou diskusí Gustava s přítelem o kráse (zda krásu lze umělecky stvořit či zda ji jen můžeme našimi smysly vnímat, skladatel odmítá přijmout názor, že morálka nemá s tvorbou nic společného). Vizuální ztvárnění filmu, zasazeného do období odeznívající secese, koresponduje s emotivním laděním filmu, do ještě starosvětského hotelu ještě nepronikly znepokojivé zprávy, k nimž se dostane hrdina vyprávění - hrozí epidemie cholery. Vzhled desinfikovaného města, v jehož sirých, nehostinných uličkách se povalují haldy odpadků tak dotváří apokalyptické zarámování melancholického příběhu, který jen předznamenává konečný zánik starého světa a jeho jistot.
16. 04. 2002 od 19:45
ARIZONA DREAM (ARIZONA DREAM)
USA-Francie 1993, 141 minut
Scénář: David Atkins
Režie: Emir Kusturica
Hrají: Johnny Depp, Jerry Lewis, Faye Dunaway, Lili Taylor, Paulina Porizkova, Vincent Gallo…
Stříbrný medvěd na festivalu v Berlíně 1993. Poslední u nás doposud v distribuci neuvedený film Emira Kusturici s Johny Deepem v hlavní roli.
Film nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci…Realistický film nás přesvědčuje o tom, že i nerealistické sny je možno plnit. Iracionální rovinu filmu, ve kterém vše létá (ryby, dokonce i sanitky mají svá křídla), podbarvuje balkánská hudba Gorana Bregoviće. Film získal Stříbrného medvěda a Zvláštní cenu poroty na MFF v Berlíně v roce 1993.
23. 04. 2002 od 17:00
POSLEDNÍ TANGO V PAŘÍŽI (L´ultimo tango a Parigi)
Francie 1972, 130 miut
Scénář: B. Bertolucci, F. Arcalli
Režie: Bernardo Bertolucci
Hrají: Marlon Brando, Maria Schneiderová, Jean-Peirre Léaud, Darling Legitimusová, Catherine Solaová, Mauro Marchetti, Dan Diament, Peter Schommer, Catherine Allégretová, Marie-Helene Breillatová, Catherine Breillatová, Laura Bettiová, Massimo Girotti…
Existenciální tanec sexu a smrti.
Poslední tango v Paříži je doposud nejodvážnější a nejucelenější Bertolucciho dílo, mladistvé a zároveň vyspělé, překvapivé vnitřní zralostí a formální vytříbeností, přitom matoucí rejstříkem myšlenkových motivů. Ne všechny jsou možná rovnoměrně zdůrazněny, některé jsou pouze naznačeny, jenom se tu o ně zavadí, do značné míry jde o otevřený film a přitom hádankovitý, prodchnutý četnými literárními i filmovými narážkami a zároveň prostoupe-ný a podpíraný nápory bytostné autentičnosti, naléhavou připomínkou smrti, doprovázenou ideologickým odhalováním buržoasie a jejích mýtů (především mýtus sexu), intenzivním a rozdychtěným patosem při postihování ,otcovy‘ živočišnosti a ,dceřiny‘ bezbranné disponovatelnosti. Tento tanec sexu a smrti na pokraji propasti holé lidské existence, bez východiska a bez možnosti zařazení do rámce dané společenské struktury je zaznamenán nepopiratelně s filmovým mistrovstvím, jež podmaňuje a okouzluje.
23. 04. 2002 od 19:45
KAŽDÝ TO RÁD JINAK (LE GOUT DES AUTRES)
Francie 2000, 120 minut
Scénář: Jean-Pierre Bacri, Agnes Jaoui
Režie: Agnes Jaoui
Hrají: Agnes Jaoui, Jean-Pierre Bacri, Gerard Lanvin…
Vynikající konverzační komedie vypráví obyčejně neobyčejný příběh o setkávání, míjení, namlouvání a rozchodech ...
Příběh ředitele podniku, který se seznámí s herečkou, která se přátelí se servírkou, která se setká s bodyguardem, který pracuje s řidičem, který vozí interiérovou architektku, která je ženou majitele podniku, který by se rád přátelil s umělci, kteří... Příběh o vkusu jedněch a o vkusu těch druhých. Příběh osob a příběh prostředí, která se neměla setkat, neboť záchytné body a kulturní bariéry se nebourají, aniž by z toho nebyly problémy.
30. 04. 2002 od 17:00
KACHNÍ POLÉVKA (Duck Soup (Firecrackers / Cracked Ice))
USA 1933, 70 minut
Scénář: BERT KALMAR, HARRY RUBY, NAT PERRIN, ARTHUR SHEEKMAN
Režie: LEO MCCAREY
Hrají: Groucho Marx, Harpo Marx, Chico Marx, Zeppo Marx, Margaret Dumont, Louis Calhern, Raquel Torres, Edgar Kennedy, Emund Breese, William Wothington…
Jeden z nejlepších filmů komiků bratří Marxů, kupodivu nikdy neuveden v naší filmové distribuci.
Komedie Duck Soup byla vzhledem k situovanosti děje do "vládních kruhů" fiktivního státu Freedonie často označována za politickou satiru, které se však Marxové, věřící v "čistý humor", vyhýbali. Název Duck Soup je opět komplikovanou slovní hříčkou. Vedle doslovného významu Kachní polévka, který je také hned v úvodu ilustrován záběrem na kvákající kachny v kotlíku s vodou zavěšeném nad ohništěm, asociuje další eventuality, jako jsou "bezva džob" nebo "trouba". Hrdinou je totiž potřeštěný pan Rufus T. Firefly (toto příjmení lze výstižně převést jako Plašmuška), kterého bohatá paní Teasdaleová (v podání Margaret Dumontové) prosadí jako diktátorka Freedonie, jejíž státní rozpočet sama financuje. Situaci Fireflye komplikuje uhlaze-ný a stále intrikující vyslanec vedlejšího státu Sylvanie, který usiluje o ruku této bohaté ženy.
30. 04. 2002 od 19:45
PRINCEZNA A BOJOVNÍK (Der Krieger und die Kaiserin)
Německo 2000, 129 minut
Scénář: TOM TYKWER
Režie: TOM TYKWER
Hrají: Benno Fürmann, Franka Potente, Joachim Król, Marita Breuer…
Příběh lidí, kteří si museli nejprve vzájemně zachránit život, aby se mohli do sebe zamilovat.
Tom Tykwer patří k nejzajímavějším německým mladým režisérům, jeho snímek Lola běží o život zabodoval nejen v Německu, ale promítal se s velkým úspěchem v dalších zemích Evropy i v USA. Popsat slovy příběh filmu Princezna a bojovník znamená předem zbavit budoucího diváka onoho zvláštního pocitu, který při filmu zažívá. Tykwer je totiž mistrem ve splétání tajemných motivů s naprosto všedními rekvizitami a dokáže navodit surreálnou atmosféru, aniž by se (vizuálně) vzdálil podobě reálného světa. Základní dějovou linii ovšem bude třeba zmínit: díky dopravní nehodě se jednoho dne protnou osudy mladé zdravotní sestřičky Sissi (Franka Potenteová) a nezaměstnaného muže Boda (Benno Fürmann). Ten Sissi zachrání život, ale když ho po čase dívka znovu vyhledá, odžene ji od sebe. Tím ovšem zdaleka nic nekončí...