Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Čtvrtek 21.11.
Albert
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
<předchozí K internetové próze z kolekce (Ne)Kritické úvahy
Autor: Miroslav Langer (Občasný) - publikováno 18.4.2003 (01:39:22)
Již několikrát tu zazněla otázka, jak to, že próza na Totemu a na internetu nemá takový prostor a úspěch jako poezie, ani autorský, ani čtenářský. Budu považovat tuto "krizi internetové prózy" za skutečnost, i když o ní mám částečně pochyby, a pokusím se najít ještě jednu příčinu této krize – vedle toho, že internet a zvláště internetový magazín není svou dynamickou a částečně spotřební povahou pro rozsáhlejší prozaické útvary vhodný.

Nedávno umístili dva autoři na Totem dvě zcela odlišné prózy: Leora svou povídku Homo, Judy svou prózu s názvem Zabila jsem! Dvě prózy, které představují přinejmenším slušný totemácký průměr, a přesto jsem k nim měl výhrady. Snad mi autorky odpustí, že je takto zviditelňuji v této úvaze.

Kdysi jsem v jedné příručce pro autory prózy (snad N. Dolanská: Jak se stát Hemingwayem) našel poučku, že postavy v povídce mají jednat, myslet a cítit – a to rovnoměrně. Je to samosebou jen teorie, jen poučka, kterou se autor řídit nemusí, ale já osobně mám pocit, že je její platnost vyzkoušená staletími.

Uvedené prózy do jisté míry zdůrazňují jen jeden aspekt života postav. Vypravěčka v povídce "Homo" se věnuje především ději, především jednání postav. Na jednu stranu je tento způsob vyprávění (aspoň podle teorie) ochuzen, na druhou stranu takto získává autentičnost. Naopak próza Zabila jsem! pomíjí takřka docela jednání hlavní hrdinky a věnuje se především jejímu cítění – i když opět velmi přesvědčivým způsobem.

Tyto texty jsem vybral jako aktuální typické příklady, aby bylo zřejmé, o čem píšu. V prozaické tvorbě na Totemu však není toto soustředění na jeden z požadovaných aspektů života literárních postav vůbec výjimečný. Není právě zde problém internetové prózy?

Věnování se především pocitům bývá doménou poezie, próze tedy tento důraz z její případné krize nepomůže, povede pouze k její lyrizaci. Zaměřit se hlavně na myšlení postav zanese prózu do oblasti úvahy, ale nikoli mezi povídky. Těm je vlastní děj, a tak obvykle nejvíce uspokojivě působí takové povídky, které se zaměří na jednání postavy. Mohou však působit dojmem určité zkratkovitosti či povrchnosti. Připomínají velmi dramatickou divadelní hru, v níž však herci nehrají, ale pouze bez procítění odříkávají svůj text.

Zdá se mi, že právě na internetu se často setkávám s prózami, jejichž úroveň je sice mnohdy vysoká, ale přesto jsou to jen svého druhu náčrtky, studie, v nichž se autor snaží prozkoumat hlouběji jen určitou část prozaické tvorby – například určitý aspekt chování literárních postav. Nechci nikomu bránit psát takto "na zkoušku", zvláště prostory typu Totem jsou k takovému zkoušení ideální. Všichni však ale musejí pochopit, jaké výsledky od takového zkoušení mohou čtenáři i kritici "krize prózy" očekávat.

------
Odkazy na zmíněné texty:
Zabila jsem!
Homo


Poznámky k tomuto příspěvku
Pierre Bosquet (Občasný) - 18.4.2003 >

poslední odstavec ! měl bych ještě jednu otázku...byla na Totemu někdy úroveň prózy vyšší a uspokojivá pro ty, kteří současný stav pociťují jako krizi? a pokud ne jde tedy o krizi ? ;)


<reagovat 
Judy (Občasný) - 18.4.2003 > Já osobně jsem spíše úvahový typ.Dokáži mnohem lépe vylíčit,co člověk cítí,než co dělá.Popisovat děj mi přijde nezajímavé...šel k oknu otevřel ho a pak zase zavřel...je to chudé, necitlivé.Není to nic jiného,než to co člověk prostě vidí běžným okem.Jinak ti(vám)rozumím,chápu,co máte na mysli.Čtu a vidím,jak má vypadat proza a dávám za pravdu i vám.Používám děj v mezních situacích, když už se dostanu do slepé uličky a vyčeprám vše,o čem člověk může v dané situaci přemýšlet ( spíše je to mé zbožné přání,než fakt).
Nicméně,jste-li znalec,je mi jasné,že pro vás musí být jisté příspěvky jedním velkým otazníkem otazníkem,ale já bych to neviděla zas tak černě.Je to pořád lepší, než kdyby jsme se tím i živili a lidé by nám za to platili.
<reagovat 
 Kelly (Občasný) - 23.4.2003 > Judy> "Používám děj v mezních situacích, když už se dostanu do slepé uličky a vyčeprám vše,o čem člověk může v dané situaci přemýšlet" !!!
Tato věta podlě mě přesně vystihuje, co měl Okino na mysli. Próza, která se snaží nějakým způsobem celistvě odrážet lidské životy, by podle mého názoru měla obsahovat obojí - úvahy i děj. Lidé přece jednají i přemýšlejí. "Daná situace" nastává díky nějakým událostem, o kterých pak může člověk uvažovat - není jedno bez druhého, a pokud autor ve své próze přiklání misky vah více na jednu stranu, výsledek působí nevyváženě.
Hezká úvaha, Okino :-)
Body: 5
<reagovat 
Sia (Občasný) - 25.4.2003 > Taky se mi to líbilo. Myslím, že Okino to vystihl a rozhodně mě to k něčemu i navedlo. Jelikož se psaní věnuju málo a beru sebe za težkou začátečnici, tak si myslím, že pro mě tahle úvaha má cenu. Alespoň si ji přečíst a zamyslet se nad ní.
I já musím dodat,že to bylo hezké.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je tři + devět ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
 
 
2 (5)
 

 


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter