Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pondělí 29.4.
Robert
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Pravými jmény
Autor: Base (Občasný) - publikováno 16.11.2001 (00:55:57)
Pravými jmény

Jsou slova, co tahají za uši a ne a ne si na ně zvyknout. Třeba ten název, který se, po odtržení Slovenska, zřejmě už ustálil pro zbytek Československa – Česko. Že bych se s tímto faktem měl smířit? Ach, Čechy krásné, Čechy mé …
S čím se ale rozhodně smířit nechci, je fakt, že se věci nepojmenovávají správnými jmény. Bojím se, že to není nevědomé či snad mimoděk, ale spíš účelové „řízení osudu". O čem mluvím?
Když letadla NATO bombardovaly Srbsko, četl jsem o „letecké kampani“. Toto označení pro to, co se dělo, bylo výrazově zřetelně slabší a méně výstižné, ne-li nevhodné. Pod tímto spojením si každý může představit co chce, protože je to obecný, nic neříkající výraz.
Stejně kulantní pojmenování je „americká mise v Afgánistánu“. Zřejmě se tím chce nepřímo navodit pocit amerického misionářství, které je schopno a ochotno přinášet vždy jen dobro – i za cenu války.
Nechci přestat doufat, že tato letecká destrukce Afgánistánu (tak se to dá také nazvat!?) opravdu splní svůj účel. Chápu i to, že psát takovou dlouhou dobu stále o jednom tématu vyžaduje hledat nové jazykové prostředky, aby to neznělo jako vrnění kolovrátku. Avšak přesto bych uvítal, kdyby náš „nezávislý“ tisk čtenáři nepředkládal už výběrem výrazů, kterým akčním hrdinům máme držet palce. Myslím, že až tak moc nás nikdo podceňovat nemusí.


Poznámky k tomuto příspěvku
Jarmila Svobodová (Občasný) - 16.11.2001 >
Body: 3
<reagovat 
Erkenbrand (Občasný) - 16.11.2001 > Dovolil by som si pár poznámok. Určite je pravdou to, že je často lepšie pomenúvať veci pravými menami: jednoducho a výstižne. Dôvodom je to, že zložité slovné spojenia, prípadne cudzie slová pôsobia nekonkrétne, abstraktne, akademicky. Nakoniec, tieto myšlienky sú (i keď v inej forme) obsiahnuté v autorovej úvahe. Otázkou je, či pravidelné opakovanie týchto slov. spojení je zámerom.
Zaujímavou skutočnosťou je aj to, že slová ako "misia" a "kampaň" sa v bežnej reči alebo dennej tlači nevyskujú. Tak prečo sú tam také frekventované v súčasnosti? Myslím, že za to môže nie príliš vhodný, automatický preklad uvedených slovných spojení, ktorý istým spôsobom "posúva" ich význam. Slovo (campaign) "kampaň" je v angl. jazyku aj synonymom výrazu vojenské ťaženie (war campaign). Podobne, "mission" je málokedy chápané v klasickom zmysle "misia" (napr. m. Červeného kríža v Ugande). Častejšie (dnes) sa používa ako synonymum pre povinnosť (duty).
Preto by som si dovolil tvrdiť, že za mäkkými výrazmi popisujúcimi vojnu nestojí ani tak ideologická zaujatosť, ale autorsko-prekladateľská necitlivosť a pohodlnosť.
<reagovat 
centaur (Občasný) - 16.11.2001 > Jen na okraj, myslím že český tisk má mnohem závažnější problém než trochu nevhodná terminologie... co třeba společný majitel LN a MFDnes, objektivita tisku apod. Jde to do háje a nad tímhle už bych se ani nepodivil.
<reagovat 
3022 (Občasný) - 17.11.2001 > Jste vedle jak ta jedle pánové. Není to o tom, že by se věci nenazývaly pravými jmény. Jde o to, co jsou to pravá jména?

Na určitou událost či věc se můžeme dívat z mnoha úhlů pohledu i ji podat mnoha způsoby. Pokud se tedy mluví například o akcích v Agfánstánu a chceme-li je podat negativně, řekneme:

"Afghánské síly za frontovou lidnií byly dnes bombardovány americkým letectvem. Bomby dnes pozabíjely 150 lidí a 200 jich zmrzačily."

Chceme-li se na to ovšem podívat pozitivně, řekneme:

"Americké vojenské letectvo dnes v rámci tažení proti terorismu podniklo velký počet bojových letů. Primárním úkolem byla letecká podpora spojeneckých sil. Nepřítel utrpěl těžké ztráty a jeho morálka byla otřesena."

Uvědomte si, že většina výroků politiků, novinářů a vůbec celý lidský sebranky není určena k tomu aby sdělila ostatním cosi o tom co se stalo, ale aby ostatní přivedla do určitého myšlenkového rozpoložení, názoru... prostě psychologická válka...
Body: 5
<reagovat 
Quotidiana (Občasný) - 3.12.2001 > je to fakt, mise by měly být na Mars a nebo s Červeným křížem.
Body: 5
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je pět + čtyři ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter