|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
ZVÍČECÍ PUDY V CIVILIZOVANÉM ČLOVĚKU Autor: Stružiník (Občasný) - publikováno 14.8.2006 (19:07:26)
|
| |
ZVÍŘECÍ PUDY V CIVILIZOVANÉM ČLOVĚKU
Ačkoli je současný člověk natolik ovlivněn společenskými rutinami, ať chceme, nebo ne, stále v nás přežívají některé zvířecí pudy.
Například přejídání se s následkem tloustnutí. Pro zjištění účelu tohoto pudu se zkusme vrátit do pravěku, kdy se ještě lidé živili pouze lovem a sběrem. Z dějepisu určitě známe sochu věstonické Venuše – tehdejší ideál ženské krásy. Zamysleme se, proč byla právě takováto postava ideálem. Když tlupa ulovila velké zvíře, byly nějakou dobu hody, lidé se přejídali a tudíž tloustli. Často ale museli překonávat velice dlouhá nepříznivá období (měsíce), kdy se nedařilo nic pořádného ulovit a ještě k tomu byla krutá zima (zvláště v době ledové). V takovéto situaci jim nezbývalo nic jiného, než pracně dobývat ze zmrzlé půdy živinami chudé a pro nás nepoživatelné kořínky. Měli-li z dřívější doby na sobě nějaké tukové zásoby, nepříznivé měsíce přežili, ale byli z nich vychrtlí „kostlivci.“ Ostatní samozřejmě pomřeli hlady. Nemusíme tak daleko do historie, stačí si připomenout koncentrační tábory za druhé světové války nebo i konfliktní země v současnosti. Ve vyspělých zemích je všeho jídla dostatek a lidé se tak mohou neomezeně cpát. Je to živočišný pud, kterým se organismus připravuje na nepříznivé období. Má-li člověk stále všeho jídla k dispozici přebytek, nepotřebuje hladovět a období je pro něj v tomto smyslu „stále příznivé“. Jako to prasátko se ve svém „chlívku“ stále cpe a vytváří si zásoby opravdu úctyhodné, i několik stovek kilogramů. Není proto divu, že téměř polovina obyvatelstva USA, ale i značná část nás Evropanů, jsou tlouštíci. Přebytek nepřináší vždy jen štěstí, ale i zkázu. Údajně i starověký Řím doplatil na přebytek svým rozpadem. a byla to říše neuvěřitelně vyspělá. Nejen, že měli vodovody, ale víno jim teklo vínovodem až k ústům, takže nemuseli skoro chodit.
Za zvířecí pud by se dal označit i kanibalismus. Stačí náhlá změna podmínek, a i civilizovaní lidé se začnou navzájem pojídat. Vzpomeňme na Petrohrad za války, kdy byl asi rok obklíčen a tím pádem odříznut od přísunu potravin. Málokdo z nás zkrátka ví, co dokáže opravdový hlad, dokud ho sám neprožije.
Stručně naťuknu i rozmnožovací pud. Z biologie víme, že naši „nejbližší příbuzní“, šimpanzi, kteří mají téměř totožnou genetickou sadu s člověkem, jsou značně promiskuitní. Tělo si to zkrátka žádá, ale společenská pravidla jsou jiná. To jsou ona svádění na pracovišti či znásilnění. Protože je takovéto jednání v civilizované společnosti zavrženíhodné a dětí chceme mít jen omezený počet, vymysleli jsme si náhražky. V podobě erotických videofilmů, počítačových her, časopisů, umělých penisů, vibrátorů atd.
Také mě napadlo, proč se tak rádi díváme na krvavé akční filmy. Asi jste slyšeli o pokusu s kočkami u televizní obrazovky. Kočky se nevydržely dívat na klidné, romantické filmy. Při akčních scénách se ale bedlivě soustředily.
Určitě by se toho našlo ještě hodně. Toto vše je důkazem toho, že je člověk součástí přírody a vzešel z říše živočišné. Toho, že se v průběhu evoluce stal nejvyspělejším biologickým druhem, by neměl zneužívat. Nesmíme myslet pouze na spotřebu a pohodlí své generace. Můžeme si tak v přebytku materiálních věcí třeba i poměrně šťastně žít, ale člověku jako biologickému druhu se to opravdu může vymstít zkázou.
|
|
|