|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
| |
(rozšířená verze článku, publikovaného v čísle 03/07 týdeníku Naše rodina)
Úspěch fantasy filmů o Pánu prstenů a Harrym Potterovi znamenal také značný vzestup zájmu o knihy s touto tematikou. Jedním z nových tvůrců byl také Christopher Paolini, který v pouhých patnácti letech začal s psaním trilogie Eldest. Nyní přichází první díl série do kin po názvem Eragon. Jeho režie se ujal debutující Stefen Fangmeier.
Alagaesie byla kdysi místem, kde vládla skupina moudrých dračích jezdců. Jeden z nich, Galbatorix, ale ostatní zradil, pobil a stal se neomezeným krutým vládcem. Venkovský mladík Eragon po náhodném objevení dračího vejce zjišťuje, že právě on má být tím, kdo vyvede zemi z poroby, novým dračím jezdcem. Vydává se proto na strastiplnou cestu za těmi, kdo se chtějí postavit vládci na odpor. Při tom jej provází čerstvě vylíhlá dračice Safira a moudrý bojovník Brom, bývalý dračí jezdec. Jeho cestu komplikují útoky panovníkových jezdců, ale objeví se také záhadná krásná dívka…
Děj Eragona je poněkud přehlednější a jednodušší než komplikovaný příběh výše zmiňovaných filmů. Blíží se více pohádce, a to nejen použitím „dračího“ motivu. Nejsou tu žádné armády skřetů, elfů a jim podobných, jejichž povahy a dávné vazby by bylo třeba složitě vysvětlovat. Hrdina putuje, aby odrazil moc zla, po cestě překonává překážky a poznává sám sebe. Tato jednoduchá fabule ale neubírá příběhu na půvabu; vždyť většina známých pohádek se dá snadno shrnout do několika vět.
Eragon samozřejmě využívá mnoha oblíbených rekvizit (což není žádný div, uvědomíme-li si, že vychází z předlohy –náctiletého autora): moudrého starce, který nejdříve nic nechápajícího hrdinu zaučuje do tajemství boje, aby posléze sám zahynul; mladíčka, jenž se dlouho vzpírá svému údělu vyvoleného, který spasí národ; přichází také s motivem kouzel, která se pronášejí v elfí řeči (možná se v příštím díle setkáme i s těmi zmiňovanými elfy).
Najdeme tu samozřejmě také souvislosti s českými pohádkami – vždyť i náš hloupý Honza odchází do světa, kde často porazí krutého krále či černokněžníka, a po cestě nachází svou „chytrost“. Českému chápání se asi nejvíc vymyká dračice Safira – nejen, že má jen jednu hlavu (to ostatně draci jiné národnosti často mívají), navíc je modrá, rohatá a její křídla jsou spíše ptačí než netopýří. A hlavně je hodná; pro hrdinu by obětovala i život, a hovoří něžným dívčím hlasem. Ten je poněkud v rozporu s její bojovností - vrčet umí výborně, a oheň chrlí přímo ukázkově…Přes všechny odlišnosti má ale tenhle film mnohem blíž ke Z pekla štěstí než k Pánovi prstenů, a vlastně to nijak nevadí.
Hlavní jsou obsazeny přesně podle typů. Ed Speelers v titulní úloze je dokonalým představitelem horkokrevného mladíčka, který jen těžko přijímá svůj úděl vyvoleného „dračího jezdce“ . Jeremy Irons v roli Broma sálá mimořádnou důstojností, přestože na často používaný titul „stařík“ má herec opravdu ještě trochu čas. Galbatorix v podání Johna Malkoviche je pak patřičně odporný; možná jen Sienna Guillory jako princezna Arya je vedle chlapeckého hrdiny až trochu příliš dospělá.
Kamera ani vybrané exteriéry nejsou tak rozmáchlé jako u Pána prstenů, přesto působí úchvatně. Fantasy v neatraktivních kulisách by totiž už dnes namlsaní diváci jen tak nepřijali.
Eragon bude srozumitelný i pro malé děti, ale příjemné chvíle v kině stráví i jejich rodiče. Protože opravdová pohádka potěší všechny generace…
|
|
|