Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pondělí 22.1.
Slavomír
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Poezie
 > Poezie
 > Klasické verše
 > Básnické slovo
 > Všehochuť
 > Teorie poezie
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Komu, čemu, Fráňu
Autor: Jára z Opičí hory (Občasný) - smazáno


Poznámky k tomuto příspěvku
j.f. julian (Stálý) - 7.9.2017 > děkuji, že jsi se projevil! tvá revizionistická kritika mi připomíná kritiky let 50tých. Nu, což, vždycky se najde "profesionál" -teoretik a blábolil, který sice neumí, ale aspoň pošpiní. Že jsi nepochopil záměr, který již v názvu a anotaci hovoří jasně, tedy, že v mé básni použiji Šrámkova slova a formu, to mohu Malému, upatlanému člověku odpustit, že jsi v oslovení - Fráňu - Fráňovi - mimo, to si najdeš v Pravopise, chceš - li, v pravopisu českého jazyka, ano Fráňovi, ale ve jméně a příjmení NEpíšeme obě ovi... co to ale plácáš o dívkách, to jsem nepochopil ani zbla. Že by závist a žárlivost, vlastní neschopnost a sebetrýzeň? Asi ano... Víš, Velký člověk umí ocenit druhého, a když už nepochopí dílko, tak hledá u sebe chybu v první řadě a mlčí. Setkávám se s tím na ALS stále - pořád někdo plácá, že dílko je prosté, že to umí každý! Máš možnost!! Jdi do toho! Veřejně tě vyzývám, abys ukázal, co umíš! Zatím každý takový plkal ukázal, že umí HOVNO, doufám, že překvapíš-dej zprávu, prosím. jfj abychom nechodili daleko-navrhuji Šrámkovu báseň Raport, poper se s tím a pak se poperu já a necháme na lidech ať posoudí,kdo je blíž v pohledu na tento spor. Přijmeš-li tuto výzvu, upřesníme nějaká pravidla, formu ap. Ještě dodatečně prostuduj slovíčko HOLD, nejsi první, kdo s tím má tady problém. (že se snažíš svá slova podpořit rádoby urážkou senility, to hovoří jen o tvé inteligenci, je mi 58 a neexistuje nic v čem bys byl lepší, o sexu ap nemluvím vůbec, na ten musíš mít také talent a ten evidentně postrádáš ve všem. Oplácet ti stejným primitivismem nebudu)
Doporučil 
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 7.9.2017 >
<reagovat 
Čtenář - 8.9.2017 > Jeden jak druhý. A ani já nejsem o nic lepší. Kdo má rád poezii, nepíše její diletantské napodobeniny. Přečte si něco opravdu krásného, pak se dívá z okna a - je šťastný. Jeden, druhý, všichni jsme tu stejní. Odvoláváme se na literaturu, přitom neumíme žít.
<reagovat 
 Čtenář - 8.9.2017 > čtenář> líbí býlí, kujidě, zaujalo atd. anno, to jsme mi. kojem - totem. P
<reagovat 
 Čtenář - 8.9.2017 > čtenář> Je to tak. Buď nás zdejší svět nezajímá a nechodíme sem, nebo jsme jedni z věže. Já i ty. Často se dívejme na fotky odtamtud. Ať nezapomínáme MEZI KOHO PATŘÍME.
<reagovat 
Lékorka (Občasný) - 8.9.2017 >
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 8.9.2017 >
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 8.9.2017 >
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 8.9.2017 > „Malý člověk se vysmívá všemu, co ho přesahuje!“
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 8.9.2017 >
<reagovat 
 Čtenář - 8.9.2017 > j.f.julian> líbí
<reagovat 
 čtenář j.f.ju-liána - 8.9.2017 > čtenář> děkuji
<reagovat 
 Čtenář - 8.9.2017 > čtenář> zrušit jsem literru, až dodělám vás, jde se na písmák. juliáni jedni posraní
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 8.9.2017 >
<reagovat 
Zeanddrich E. (Stálý) - 10.9.2017 > "Fr. .."čtenáři v Akáše":


...hmm. Ti ..bodující mají ale


takovou podivnou auru, ..., slévá se ..v jednu i při ostřejším pohledu.. .
."
Body: 4
Doporučil 
<reagovat 
 Zeanddrich E. (Stálý) - 12.9.2017 > Zeanddrich E.> "..hm, pokud se ještě jednou ..semvrátím, nevylučuji, že dám i bodů 5; ..:).
."
<reagovat 
 Čtenář - 13.9.2017 > Zeanddrich E.> jasně jasně. všichni napjatě čekáme, jestli to uděláš. na tom to totiž stojí.
<reagovat 
j.f. julian (Stálý) - 8.9.2017 > Chystám se k panu Petru Novákovi
Publikováno: 1. 2. 2007 v 14.42  |  Filed under: Čeština  |  Autor: Dalibor Behún
Nedávno jsem dostal zajímavý dotaz, jaká je správná podoba 3. a 6. pádu j. č. u kombinace jména a příjmení v mužském rodu. Tedy zda se říká „k panu Karlu Vonáskovi“ nebo „k panu Karlovi Vonáskovi“. Odpověď vyštrachanou z jazykových příruček najdete v tomto příspěvku.
Obecně se dá říct, že u životných jmen mužského rodu se vyskytují dvojí koncovky – u tvrdých vzorů je to -ovi a -u (pánovi, pánu), u vzorů měkkých -ovi a -i (mužovi, muži).
Výraz pan, který se používá k označení či oslovení muže ve spojení se jménem nebo jiným označením (pan Novák, pan učitel), má ve 3. a 6. pádě pouze jednu koncovku, a sice -u (panu Novákovi, panu učiteli).
A jak je to se jménem a příjmením? U příjmení se ve 3. a 6. pádu zásadně používá koncovka -ovi (panu Novákovi, Horákovi) – samozřejmě tam, kde příjmení nemá např. adjektivní koncovku (Černý, Janovský).
Je-li ale toto příjmení kombinováno se jménem jiným, je snaha vyhnout se opakování „dlouhé koncovky“. Proto se u předcházejících jmen používá zásadně kratší varianta – píše se tedy o Karlu Hynku Máchovi nebo o Josefu Kajetánu Tylovi, nikoli o Karlovi Hynkovi Máchovi nebo Josefovi Kajetánovi Tylovi.
U již zmíněných adjektivních příjmení si můžeme vybrat – lze psát o Josefu Černém, ale i o Josefovi Černém (i když mně osobně se i v těchto případech spíš zamlouvá první varianta. To ale nemusíte brát nikterak vážně).
V každém případě platí, že u spojení jména a příjmení volíme tvary dvou inkriminovaných pádů tak, aby se pokud možno neopakovaly dvě dlouhé koncovky -ovi za sebou.
Příklady:
Musím se objednat k panu doktoru Štěpánkovi.
Přečetl jsem si zajímavý článek o Karlu Krylovi.
<reagovat 
 karl-heinz (Občasný) - 13.9.2017 > j.f.julian> Dej vědět, až si přečteš něco o Fráni Šrámkovi, ty češtinářské prase.
<reagovat 
 Čtenář - 8.9.2017 > j.f.julian> zaujalo, ales ne-překvapil Gute
<reagovat 
 j.f. julian (Stálý) - 16.9.2017 > karl-heinz> hezky ses nazval!! o Fráni, jo? ty jsi teda gramatik a češtinář, to je horší než o Fráňovi!
správně o Fráňu Šrámkovi, trotle nevzdělanej

<reagovat 
 čtenář země česká, domov můj - 16.9.2017 > j.f.julian> Omlouvám se, že vstupuju do češtinářské diskuze, ale dovolím si poznámku: Jméno Fráňa stejně jako třeba mužská jména Stáňa, Ilja, Nikola atd. se skloňují podle vzoru předseda. Třetí pád je potom - Fráňovi, Stáňovi, Iljovi, Nikolovi. Je to jediný případ, kdy jméno i příjmení může obojí končit na koncovku -ovi (Fráňovi Šrámkovi), jinak se upřednostňuje -ovi jen v příjmení. Jméno se potom skloňuje podle vzoru pán (komu, čemu - Jakubu Řehákovi), nebo podle vzoru muž (komu, čemu - Ondřeji Novákovi, Jonáši Hájkovi). V hovorové řeči pak na -ovi může končit obojí.

Samozřejmě je možné, že psaní několikaslovných výrazů, např. jména a příjmení, projde v budoucnosti nějakou změnou, např. by se podivně ujednotilo skloňování: komu, čemu - Fráňu Šrámku, Jonášu Hájku :), ale v současnosti je platné a dohledatelné to, co píšu výše.

Mějte se :)
<reagovat 
 j.f. julian (Stálý) - 19.9.2017 > čtenář> ano, tak jsem si to také léta myslel, hledáš tedy špatně. Možná!? Já obojí tvar v žádném případě nevyloučil, nicméně správně je dle ředitelky Ústavu pro jazyk český - Fráňu, Zdeňku, medvědu ap. Ne, není to moje teta, jen jsem byl poučen z rádia... i kdybych se však mýlil, to není důvod, proč autorovi nadávat, zesměšňovat jej i dílo, to dá rozum všem, kromě kreténů, to mi snad podepíšeš. jar-zdar
<reagovat 
čtenář země česká, domov můj - 19.9.2017 > Omlouvám se, ale tím se vše vysvětluje. Jsi prostě chytrý jak rádio.

Mějte se všichni:)
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je jedna + deset ? 

  
  Napsat autorovi: Jára z Opičí hory (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter