Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Neděle 17.12.
Daniel
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Poezie
 > Poezie
 > Klasické verše
 > Básnické slovo
 > Všehochuť
 > Teorie poezie
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
robinson a pátek: jak smutno je
Autor: kristýna z nuslí (Nový) - publikováno 30.11. (20:58:32)

tuto báseň jsem napsala v hodině češtiny, ale potom jsem ji ještě trochu upravovala v parku.

jak chladno je ve světě varných konvic
jak prázdné řeči - tě péro, tě pic -
jak trudná cesta do školy -
"vykuř mi ho, maličká,
napíšu ti úkoly..."


a led visí mezi lidmi snad pro radost
či peklo
svítí jen LED nuselský most
ne světlo
to reklamy blikají, jako by snad chtěly
přeblikat i smrt - a ty, tak smělý
ploužíš se domů s těžkým čelem
na zádech pouzdro
s violoncellem
za jakým údělem
kráčíš, můj milý?
tam, kde tě nebudou poslouchat?


jen břitké slunce v asfaltovém kraji
kde ježci pod koly umírají
a lidé soutěží v zabíjení drozdů
a v nových výstavbách umělých hvozdů
ty pravé už najdeš jen na displeji


odtáhly mraky, a nyní vraky
na nebi trčí
však nebe mlčí
jen matky mají na vše odpověď


vesele trhají dětem ruce
brzy je vyhodí, po záruce
vymažou oči -
a zem se neotočí
nazpátek


a robinson a pátek
žvýkají párek
rob usíná v práci
pátek na něj zvrací
a na zem se kácíPoznámky k tomuto příspěvku
martinik (Stálý) - 2.12. > některá slovní spojení jsou pěkná, ale chybí tam náznak naděje, až takhle černé to přeci být nemůže. Když se k ní za pár let vrátíte, bude zní dobrá báseň (poslední verše jsou, alespoň pro mě, neuchopitelné).
Body: 4
<reagovat 
 kristýna z nuslí (Nový) - 4.12. > martinik> děkuji, máte pravdu, poslední sloka je možná až příliš složitá a zdá se že tam nepatří ale přitom je klíčová. jinak myslím že to ani není ani tak černé jako spíš růžové.
<reagovat 
Li-po (Stálý) - 2.12. > Líbí, paráda,- konečně něco opravdového,-
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
 kristýna z nuslí (Nový) - 4.12. > Li-po> děkuji, není to ještě úplně ono, ale o opravdovost mi jde především.
<reagovat 
johnky (Stálý) - 4.12. > Především se mi zdá, že básně musíš již nějakou dobu psát, protože buď ano, a pak je to ok, a nebo jsi mimořádný zjev. Obé je ok. Máš rytmus, fantazii, rýmy a řemeslo dotáhneš, to je to nejmenší pro tebe, to vím. Já to soudím ze svého pohledu člověka, který poslouchá-čte klasiky, takže to není úplně košer. Na chválení si počkej až si od tebe přečtu víc. Kouření mě úplně nechytlo, ale u mladých s tím budeš mít (a ještě jako žena) velký úspěch. A to je patrně dobře. Já, kdybych v tvém věku uměl tak psát, tak píšu samozřejmě rovněž o mládí. Vzhledem ke své jemné povaze (komentáře jsem vysvětlil na svém prostoru) to nelehko vstřebávám. Mladí si totiž myslí, že čím sprostější, tím lépe. To vidíš v textech-špatných-rapu i hiphopu. Těch témat mládí se drž, nejhorší jsou mladí píšící, nebo snažící se psát jako zkušení. To je vždy trapas. Co jediné ti vyčtu jsou gramatické rýmy. (viz Rýmy.cz) A to je ovšem dobrý joke, protože já psal ještě nedávno stejně, ale pak jsem začal opravovat a všechno se změní. Až si o nich přečteš tak to neber moc vážně. Stojíš-li o mou radu, tak já se pravidel zásadně nedržím. Každý by mě chtěl zaškatulkovat, vyčítá mi gram.rým atd, ale pak tu báseň slyší a ztichne. Ono jde o to být originál, mít fantazii, časem vlastní rozpoznatelný jazyk a atmosféru (to je maximum) a když ta báseň zapůsobí, tak do těch pár rádoby odborníků, kteří ji čtou jen aby našli chybu, psát však sami neumí, tak do těch ať uhodí blesk. POZOR-dozvíš se, že básníci se dramat. rýmům snaží vyhnout, ale to není žádné povinné pravidlo, žádné nepřekročitelné dogma. Jde o to, aby jich v básni nebylo víc než je únosné a aby se hodili nejem do rytmu. Když jsem je asi v 300 básních začal měnit, což jsem si dříve neuměl představit, tak se rozsvítilo a básně, byly opravdu lepší a mnohdy se změnila i poinza. Také je pravdou (stejně jako v životě) že to první (první rým) co člověka napadne by měl přeskočit. U básní to je většinou ten gramatický, a to je špatný začátek. Pak poradím, dřív než budeš publikovat-narecituj si to třeba do mobilu a čisti. Chyba většiny amatérů (tedy i mě) je, že se s tím chcem hned pochlubit. Dnes jsem napsal báseň Sníh, myslel jsem, že nezměním ani čárku, ale už jsem změnil vícero a nechám to pár dní ještě uležet. Jde o to, že v té recitaci uslyšíš i chyby, např. víceré opakování jednoho slova a pak na Totemu (a k tomu jsou dobří i nepřejíci, tedy ti myslící) si ověříš víc. Oni ti, budeš-li o to stát, ukáží chyby, které autor prostě nevidí. Takže, já se bojím trochu té své chvály, a rád si počkám na další. A protože umíš, tak budu chtít od tebe víc než od průměro, což je nespravedlivé, ale talent posunující. j.
Doporučil 
<reagovat 
johnky (Stálý) - 4.12. > má nepraktičnost, nevěděl jsem, že při doplnění-změně komentáře už nemohu bodovat, tak až teď...
Body: 5
<reagovat 
johnky (Stálý) - 4.12. > martinik pravdu nemá, nic nepis, jak by chteli pozitivni optimiste, proboha!!!
<reagovat 
zkouška (Nový) - 6.12. > Mohl by mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rapem či hiphopem a pravou existenciální poezií. Nemůže být rap existenciální? A musí být vždycky a z podstaty věci špatný?
<reagovat 
čtenář slepá kráva - 10.12. > a to je všechno?
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je pět + pět ? 

  
  Napsat autorovi: kristýna z nuslí (Nový)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter