Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Čtvrtek 27.2.
Alexandr
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Fotografie
 > Fotografie
 > Krajiny
 > Příroda
 > Zvířata
 > Makro
 > Zátiší
 > Portréty
 > Akty
 > Architektura
 > Experimenty
 > Fotodokumenty
 > Fotoreportáž
 > Cestopis
 > Sport
 > Abstrakce
 > Rodinné foto
 > Ostatní
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Superdivočina Padouchov
Autor: romann (Občasný) - publikováno 25.4.2018 (21:25:28)
Dnes jsem byl na krásném výletě v divočině. Auto jsem nechal u bývalé spodní stanice lyžařské lanovky nad Prosečí pod Ještědem. Od roku 1991 jsem tu lezl na startoviště Rašovka na paragliding, než jsem tu před lety nechal padák na stromě… http://intago.sweb.cz/rasovka.htm
Odtud jsem šel úplně zarostlou cestičkou na vrch Kamenný. Zde jsem uviděl malinkého koloucha, asi přišel o matku. Snad ho divočáci nesežerou nebo nezmrzne v noci a dešti.
Pak jsem šel sedlem nad samotou Bláto, kde ho mají opravdu hodně, a svahem do osady Padouchov. Kdysi měla desítky obyvatel, pak jen jednoho, ale už dlouho tu nikdo stálý nebydlí, jen chataři.
Jsou od rány. Jeden měl u chalupy ceduli Antikomunistická zóna, vstup Rusům a českým turistům zakázán. A obrázek čerta. Vede sem prašná cesta, ale je tak strmá, blátivá a tak kamenitá, že téměř není sjízdná, leda traktorem. Je i trochu zarostlá, nepoužívaná.
Chataři jezdí asi z druhé strany. V prudkém svahu je pár chat, jistě hodně přes sto let starých. Co tu kdysi osadníci dělali, je otázka, jen kozy se tu mohou pást. Neznám divočejší a méně civilizovanou osadu. Za celý výlet jsem nepotkal člověka, ani psa! Před lety jsem tu nad osadou svahoval na paraglidu a pak přistál dole u statku v Blátě.
Pak jsem se vrátil pod chaty a našel zřícenou chatu, která při mojí poslední návštěvě před 25 lety ještě stála. Odtud vede zelená turistická cesta nahoru s odbočkou k vápencovému lomu Basa, podle tvaru, který ji připomíná. Pamatuji, že vypadala jinak. Jsou v ní dvě jeskyně, vchod do jedné je za zamřížovanou brankou.
Jak to asi muselo být těžké v 19.stol., když lamači museli nalámaný vápenec svážet z takové výšky po prudkém svahu. Píše o něm Karolina Světlá v povídce Lamač a jeho dítě. Vždyť Světlá pod Ještědem je jen kousek odtud.
Kousek nad odbočkou k lomu je osmimetrový občasný Ještědský vodopád https://www.vyletnik.cz/mistopisny-rejstrik/severni-cechy/luzicke-hory-a-jestedsky-hrbet/7545-jestedsky-vodopad/ Tam jsem již nedošel a vrátil se
.Další weby:
http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/karolina-svetla/lamac-a-jeho-dite.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Prose%C4%8D_pod_Je%C5%A1t%C4%9Bdem
https://cs.wikipedia.org/wiki/Padouchov
http://docs.liberec.cz/Odb_HA/uzemni_studie/Blato_Chlum_Padouchov/PR_SCHEMA_SIRSICH_VZTAHU.pdf
http://www.liberec.cz/prosec-pod-jestedem/uzemni-studie/Blato-Chlum-Padouchov/


Poznámky k tomuto příspěvku
romann (Občasný) - 25.4.2018 > Další fotky jsou na http://yuung.sweb.cz/Padouchov.zip
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je dvě + sedm ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter