Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Středa 21.10.
Brigita
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Mohli bychom vytvořit nějaké bratrstvo, pánové.. Bratrstvo dobra.
Autor: Zeanddrich E. (Stálý) - publikováno 9.10. (23:40:59)
Mohli bychom vytvořit nějaké bratrstvo, pánové. ..Bratrstvo dobra.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::Ja, Petr Skála, jsem nedávno v pátek v naší nejútulnější knajpičce nedalo Smíchovského nádraží večer seděl s Tondou z Kolbenky, jak je
mým zvykem takhle v pátek večer pokud je venku brzy tma, nebo naopak moc dlouho světlo, ..., nebo pokud mrzne nebo když je naopak příliš veliký horko, nebo když prší, ..., anebo naopak když je veliký sucho, anebo když je jinak vlezlý počasí, a nedá se tím pádem venku pracovat na zahradě nebo na garáži apod., jak by třeba chtěly naše manželky apod., ..., a tak nějak na mne sedla pravdomluvná nálada -teda ne že bych jinak lhal, ale člověk se většinou musí trošku držet zpátky a krotit se s nějakou tou svou pravdou, aby nebyl nudnej anebo nápadnej, ..., anebo pořád v opozici vůči někomu , …, anebo naopak s někým moc nadprůměrně souhlasnej , anebo i jinak nadprůměrně podezřelej - to může být logický snad každýmu. Povídám teda tomu Tondovi -já k němu mám nadprůměrnou důvěru, a je to logický ,protože my se známe již asi nejméně víc než čtyřicet let, vod tý doby, co se jako malej fakan dostěhoval s bývalýma rodičema -říkám s bývalýma, jelikož se ti jeho potom tady rozvedli,…, ale to už jiná story, jak se říká lidově, s tím vás nebudu teď zatěžovat:

Neudržel jsem se, a povídám teda tomu Tondovi narovinu: ..ty, Tondo, já jsem normálně rád, když ve světe vítězi dobro.

Čekal jsem, co na to Tonda poví, ale tak nějak jsem předem věděl, že mne snáď alespoň neodsoudí .

Chvíli seděl jako zařezanej, jak se říká lidově, vykulil trochu voči, jak von dělává, když je hodně překvapenej, a pak povídá věc, kterou bych od něj nečekal -teda ne že vůbec, ale v takovéto čisté podobě: ..Ty vole, já taky- .. .Včil zase do mne jako by hrom uhodil. Sedíme tak hezkou chvíli, a čučíme na sebe, jako bysme se viděli poprvý dnes, ale takový tajemství si říct - v knajpě takhle v pátek odpoledne, to je prostě pecka, to musíte snáď taky uznat.

Najednou do mne vjela taková radosť z toho, že jsme před sebou voba tak najednou odhalili, vyskočil jsem ze židle, a začal jsem Tondu objím.at apod., ..., a kdyby sme nebyli s Tondou tak hodně hetero, tak snáď bych mu dal i něžnou facku po hlavě zezadu, jak se dává děckovi, když dostane ve škole o stupeň nebo o dva lepší známku, než ste od teho děcka po tý hrůze v pololetí čekali.

-Našli jsme, se našli!! -Já jsem věděl, že na tomto světě najdu ještě nejméně jednoho takovýho, jako jsu já sám!, řekl jsem mu docela dojatě, to si zase nebudu nalhávat. Já dojetí mívám docela často, a tak jsem rád, když třeba při romantických ženských filmech pro ženský (mně to taky dost zajímá, ale před mojou Jaňulou to musím tajit, to je každýmu logický snáď) máme v obýváku zhasnuto, ..., a ještě když sedím o půl zadku víc dozadu než ona, aby si nevšimla, že se mi lesknou oči, anebo že si ty slzy utírám nenápadně pěsťou- anebo pořádně do ubrusu apod. potom, když jde Jaňula na záchod, anebo když na chvilku usne.Je to ale vlastně dost logický, když se nad tím tak zamyslím. Když je na světě nejméně několik miliard lidí -naposled jsme se sčítali myslím před třema rokama, jestli se nepletu- i když v tom může být i nějaká chyba, protože například starýho Jandourka ,co bydlí na chatě na Slapech nedaleko on naší chaty pochybuju, že vůbec sečetli a on sám si na to nemůže vzpomenout - i když to ovšem taky může být kvůli tomu, že dost chlastá, to je logický, …, a naopak jeden tu v hospodě, co byl najatej jako sčítací komisař, a bral provizi za každýho, se kterým vypsal ten formulář a pak ho sečetl, byl podezřelej, že některý lidi úmyslně sečetl vícekrát- někteří by mu ten protokol klidně bez debat podepsali i vosumkrát za jedno pivo nebo malýho ruma, to se tu ví všeobecně a nebudeme na ně raději veřejně ukazovat, protože jsme lidi, že- , že tak by tomu bylo s podivem, kdyby se ještě někdo podobnej jako jsu tady já v tolika miliardách obyvatel Země vůbec nenašel!! Ale že to bude zrovna Tonda, to jsem vopravdu teda nečekal. Ale jak se říká lidově, nevíš, kdo v které kůži vlka sedí zrovna vedle tebe, nebo tak nějak, no snad to chápete, ne? .
-Dva rumy, Bohunko!, volám k pultu. -A tři, dej si s náma! Máme dnes co voslavovat! Našu Bohunku já obdivuju, jakej je profík, a tak. Prsiska má vždycky těsně naditý a do půlky holý v tom jejím pinglovském vykrojeném tričku, ..., ale dělá, že vůbec neví, jak se to tu všem chlapům líbí, ..., za přidrzlou poznámku tě příkře setře přesně v těch mezích, aby tě jako štamgasta neodradila sem vůbec chodit, ..., a vůbec se chová jako profík. To já z hluboka miluju, tohle to – teda myslím teď, když se někdo chová jako profík.

-Víš, že já teď nemůžu.. . A co slavíte , jestli se můžu zeptat ?

-Ále tady s Tondou teď musíme oslavit, že jsme se tady tak sešli!

Bohunka vykulila voči: ..no nechci vám do toho nějak mluvit, oslavujte si co chcete a jak hrdlo ráčí, ale nescházíte se tu speciálně vy dva téměř každý den?

-No moment.. ..v pondělí jsme tu zrovna nebyli, pokud se nepletu!, lovím v paměti, protože nesnáším, když někdo ze mne dělá nějakého vysedávače po hospodách.

-To ale taky byla zavíračka.. . No ale jak říkám, pro mne za mne si oslavujte, co chcete.. . Tady máš ty rumy.

-A to taky budeme, zavrčel jsem rozmrzele. Tak to je zrovna typický, napadlo mne, člověk s kamarádem začne mluvit o dobru, a jak do toho přijde nějaká ženská, tak do toho hodí vidle, jak se říká lidově, …, začne to kazit, i kdyby stokrát třeba nechtěla!

Ženské jsou prostě nástroj neřesti, protože myslí moc přízemně -a i když to může být i kvůli tomu jejich nadprůměrně silnějšímu strachu o výživu jejich děcek a manžela, tak tím odtrhávají lidi od jejich největších a nejlepších pohnutek nebo plánů, nebo i od věcí mezi nebem a zemí, jak se říká lidově! Výjimkou je někdy ta moje Jaňulka -teda když se zrovna nechová jako Helena -jak jsem tu někde myslím vysvětloval minule-, protože to bych jí potom někdy s chutí dal i pár facek, kdybych neměl v sobě široký nadhled pána tvorstva, a svoje mírumilovně hluboko vžitý zásady od mojeho dědy, kterej je zase měl tuším od Masaryka, nebo od nějaké jiné pamětihodné postavy ze zasutých českých dějin.(( …))

(( ...)).

A tak už jsme tři! -Tak tomu se fakt tedy říká náhoda jako řemen, když sedáváš se dvěma takříkajíc, v dobrým smyslu slova, pošukama dlouhý léta v hospodě, ..., a ono se potom skoro najednou ukáže, že všecí zrovna vy tři , ..., tam u toho jednoho zaplivaného stolu v té jedné proletaristické zaplivané smíchovské knajpě, ..., že zrovna přesně vy tři našli jste u sebe postiženost, v jistým dobrým slova smyslu a v hloubi svý duše, velikým sklonem k dobru!! Ale musíme to před tím naším okolím do jistý míry tajit -možná i doma před manželkama- protože mít dneska sklon k dobru veřejně na odiv na očích, to by se jednomu -nebo i třeba nám všem třem- mohlo i docela dost vymstít, si myslím.

(( ...)).Když jsme tak všecí tři seděli pohromadě u stolu, mlčeli jsme každý se svým pivem a s vědomím, že nadoživotí máme v sobě oporu, a já povídám najednou:
-Mohli bychom vytvořit nějaké bratrstvo, pánové.. . Bratrstvo dobra.

A mohli bysme se scházet třeba v neděli, navrhl jsem.
Fiedor povídá : ..Ale vždyť se většinou stejně už scházíme.. . A když si to dáme vědomě na nějaký den, tak budeme jako ti ..pánbíčkáři, co se tam za Andělem schází každou neděli v kostele!

-No to je nápad! -A co kdyby sme místo nějakého bratrstva založili rovnou nějakou církev? -Měli bychom potom nárok na dotace podle toho zákona, co nám předtím tak vadil!, ..., vyhrkl Tonda.

-Tak žádnou církev sem netahejte, pánové, říkám já. -S tím by mne doma asi moje Jaňula asi hnala!

-No ale za bolševika byly přece i tajné církve, ne?, povídá znovu Tonda. -Musely by nutně o tom naše manželky vědět?

-A jak bys jí doma potom vysvětlil, že ti každý měsíc chodí domů výplata za farářství, nebo jak se to jmenuje?, oponuje Fiedor.

Já jsem mlčel. Najednou, jako z čistého nebe, mě osvítila veliká myšlenka, asi taková ta, co mívají tvůrci novýho světovýho řádu, nebo alespoň chytřejší předsedové politických stran ve světě i v Česku. -Vždyť bychom mohli dál pravidelně ve třech tady sedávat dál v naší knajpě, jak sedáváme už dlouhý roky, ..., ale kdybychom tu seděli jako tři faráři, chodila by nám k tomu každý měsíc domů -nebo na účet, nebo složenkou, apod., -to se ale už dá přece pořešit, když k tomu má člověk motivaci, to je logický - ještě druhá výplata kromě tý, co už berem v Kolbence! -Nebo by jsme se klidně mohli i vobjetovat, a jednou měsíčně si tady, když už máme tu naši lokalizaci v Praze, zajet na nějaké to Ústředí pro církve a výplaty výplat farářům přímo k okýnku!

(( ...)).Poznámky k tomuto příspěvku
Zeanddrich E. (Stálý) - 10.10. >

((...)).

Nedávno mně (patrně) zdejší dobrá víla Bohuňka poslala odkaz k ..zapadlému tomuto mému konceptu, ..., ze kterého teď tady předkládám úryvek:).

Na počest té zdejší ..víly jsem přejmenoval jednu ženskou postavu na Bohunku;..:).


<reagovat 
Gogin (Stálý) - 16.10. > text jsem jen prolétl - ale mám pocit - že jsem se asi před dvěma měsíci v podobné knajpě zastavil
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je tři + osm ? 

  
  Napsat autorovi (Stálý)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter