Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pátek 29.3.
Taťána
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Film
 > Film
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Gympl
Autor: Oplatka (Občasný) - publikováno 26.11.2007 (22:04:47)

Režisér Tomáš Vorel, kdysi populární zásluhou divadla Sklep, se v posledních letech připomněl Cestou z města a zejména Skřítkem, velice vydařenou „němou groteskou“.

Nyní přichází z novinkou nazvanou Gympl, na jejímž scénáři spolupracovali bývalý učitel Tomáš Houška a tvůrce graffiti Pavel Nosek. Už název a povolání scenáristů dávají jasně najevo, o čem se tady bude hrát.

Máme tu jedno současné pražské gymnázium, kde dělají studenti těžkou hlavu učitelům, učitelé zase studentům a možná nejhůře jsou na tom rodiče. Pozornost je věnována zejména dvěma mládencům – ty hrají režisérův syn Tomáš Vorel junior a idol dnešních teenagerů Jiří Mádl. První z nich nachází únik z otravného školního světa v malování graffitti po nocích; druhý, trochu naivnější „chlapec z dobré rodiny“ si chce tuhle kratochvíli jen tak vyzkoušet. K tomu řeší své problémy s rodiči, dívkami, opravnými zkouškami a posléze také s policií…

Gympl však není jen filmem pro –náctileté. Své si tu najdou i starší diváci, protože příhody,  které prý mnohdy pocházejí ze zkušeností spoluscenáristy, prožívali podobně snad všechny generace.

Postavy jsou ovšem, tak jak u Vorla známe, posunuty do mírně groteskní roviny – zejména to platí o učitelích, mezi kterými vynikají Eva Holubová jako ředitelka, marně se snažící všechno ukočírovat, a Jiří Schmitzer v roli češtináře, který při hodině svačí. Míra stylizace je ovšem různá – představitelé studentských rolí nijak nepřehrávají, zejména Vorel mladší, jemuž podobně jako ve Skřítkovi prostě postačí, že na plátně je. (Což není míněno jako kritika.) Trochu bezradně působí Tomáš Matonoha coby příliš hodný učitel, naopak Tomáš Hanák a zejména Zuzana Bydžovská přinášejí až příliš realistické, psychologické odstíněné portréty rodičů. Právě ona protichůdná pojetí herectví budou zřejmě tím, co může některé diváky na Gymplu odradit. Dodejme ještě, že řada dalších známých tváří se objevila v malých rolích – od režiséra coby školníka po Pavla Teličku v úloze inspektora.

Režisér film charakterizoval jako „trapnou“, případně „hořkou“ komedii. Ano, především se jedná o komedii, která bude diváky opravdu bavit, seriózní pojednání o stavu současných gymnázií či o graffiti od ní nečekejme. Ostatně, graffiti tu působí spíše jako víceméně neškodná kratochvíle, o jejíž hlubších kořenech se mnoho nedozvíme. Přesto tu občas nenásilně probleskne realita, někdy i v podobě nenásilného varování. Tragickou notu přináší zejména dívka, která si úmyslně fyzicky ubližuje, protože ji ničí rodinné prostředí (inspirovaná prý konkrétní studentkou jednoho ze scenáristů). Podobně je tomu se zmiňovanými postavami rodičů  v podání Tomáše Hanáka a Zuzany Bydžovské, kteří sklouzávají k despocii či alkoholismu.

Film trpí několika z běžných nešvarů současné české kinematografie – přílišnou délkou, natahováním pointy, občasnými hluchými místy a také příliš velkým množstvím postav, které se někdy smrsknou na pouhé epizodky. Důležité ale je, že Vorel opět přichází s tím, co se od něj očekává – opravdu vtipným příběhem s patřičnou nadsázkou. Většině diváků bude tohle, jak nasvědčuje návštěvnost filmu, stačit.



Poznámky k tomuto příspěvku
skold (Občasný) - 27.11.2007 > No, souhlasím a ty graffiti bych si vážně rád přečetl, zkus něco napsat))). Nicméně se musím trochu zastat autorky- taky píšu recenze za penízky na hudební cd´s a nemůžu, prostě nemůžu, psát kdovíjak složité souvětí, používat pro běžného konzumenta "nepříslušné" výrazivo, atakdále. Hlavní je v recenzi podbízivost a jednoduchost a možná i opravdu to klišé působicí na čtenáře pohodovým dojmem. Jinak si člověk neškrtne.
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 27.11.2007 >

Skölde, tuhle pitomost o psaní recek ti zřejmě nalil do hlavy nějaký starší trumpeta, časem přijdeš na to, že to je – skutečně pitomost.

Psaní recenzí dnes je zajímavá činnost. Lidí, kteří mají na něco názor a mají i potřebu se o ten názor dělit s ostatními, je hafo. Přitom je ale jen minimum jakýchsi „druhých“, které by názor těch prvních nějak extrémně zajímal. I když se to třeba někteří béčkoví a céčkoví filmaři snaží tvrdit, odsudek Mirky Spáčilové nebo Ireny Hejdové žádný film neodpíská.  

Podle toho, jak to popisuješ, by člověk řekl, že píšeš nějaké komerční upoutávky, nikoli recenze. jde-li o recenze do nějakého skutečného periodika s jakousi úrovní, pak by tam neměl chybět třeba editor nebo jazykový redaktor, který by garantoval, že autoři nebudou psát jako vyložená prasata. Abychom si rozuměli – psát kultivovaně absolutně neznamená psát složitě či nesrozumitelně (naopak), ale klišé základem publicistiky (doufám, že ani dnes) není.

 

 

 


<reagovat 
čtenář Aleš - 27.11.2007 > Co jsem tak o tom filmu slyšel, od těch co to viděli, tak je to docela slabé. Jinak pro komerční úspěch asi je vhodný styl, kdy autor píše, tak nějak, jednoduše, aby se čtenář cítil na koni. Třeba paní Spáčilovou v Mf. jako čtenář systematicky vynechávám.

Asi je třeba přijít s gramatickou novinkou v sedmém pádě se z. Je fakt, že už jméno autorky dává najevo jaká bude recka. Nejhůře jsou na tom rodiče, ale úplně ze všeho nejhorší jsou trpaslíci. A madam Ztratila má alespoň nad čím dělat chytrou. A o tom to je.

Mi to připomíná jak občas kolegyně nadává, jak jsou slabé pořady v televizi. Příště si ale k tomu sedne zas a zase bude nadávat. Lidé zkrátka často cíleně vyhledávají slabší a podprůměrné věci, aby se mohli cítit nad věcí. To mi nikdo nevymluví. Proto vzniká mnoho slabých a podprůměrných textů.
<reagovat 
Oplatka (Občasný) - 27.11.2007 > Ztratiliných poznámek pod mými texty radím si nevšímat, nemají žádný význam. Jsou vedeny jen snahou škodit. Já to tak dělám už dlouho a je mi dobře. Jen pro mne zůstává záhadou, proč je sem stále píše, když dobře ví, že si od ní nepřečtu jediné písmenko.
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 27.11.2007 > Já jsem ráda, že jsi v pohodě, ačkoli z osobních zpráv, které mi posíláš, bych hádala spíš pravý opak:)
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 27.11.2007 >

to je zajímavej názor, Aleši:)))

bráním oplatce vlastním tělem, aby psala dobře:)


<reagovat 
 čtenář Aleš - 27.11.2007 > ztratila> Já mám samé zajímavé názory. Občas ze mě něco vypadne, ani nevím jak, a kolem se řežou smíchy. Mě to bavíííí. Však s úsměvem jde všechno lépe. Né? Měj se! :))
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 27.11.2007 > i ty:)
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 27.11.2007 > publicisty jo. nebo ne?:)
<reagovat 
 Uther Pendragon (Občasný) - 28.11.2007 > ztratila> Aha, ty asi ano. Ale publicisty uživí i psaní horších textů. :-)
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 28.11.2007 > Mně přímo psaní neživí:)
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 27.11.2007 >

Stále znovu a znovu mě fascinuje, že tě, při tom, co umíš - respektive, co ukazuješ, psaní uživí. Ono je to totiž něco docela jiného, než když nějaký veterinář nebo prodavačka veršují o západech slunce nebo píšou vědeckofantastickou ságu o ufonech.

Už jen množství klišé a floskulí na jeden text je vražedný.

Seriózního pojednání o graffitti bych se někdy ráda dočkala od tebe, to by bylo maso:)  


<reagovat 
 Uther Pendragon (Občasný) - 27.11.2007 > ztratila> Ono psaní uživí i dobré autory? :-)
<reagovat 
 básník nic (Občasný) - 1.2.2008 > ztratila> drahá, tak napiš pojednání o grafitti, na to se těším, bez ironie. buriana jsi už rozlouskla, tak jen do toho!

Režisér Tomáš Vorel, kdysi populární zásluhou divadla Sklep - milá oplatko, o čem je vlastně řeč?
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 1.2.2008 > stejně si myslim, že si ze mě trošku robíš srandu:)
<reagovat 
čtenář František Sahula - 1.2.2008 > Chodím po Tatrách
a do hor roste hrách
a spacák jen mám
toulám se sám

v noci když je mráz
luna bourá hráz
z těch astrálních vět
jsem doktor všech věd

včera jsem ještě pil
teď slyším zvuky pil
a v dáli zvon bije
už nejsem zombie

vím, já to vím
jsem básník
já jsem básník

vím, já to vím
jsem básník
já jsem básník
<reagovat 
ztratila (Občasný) - 1.2.2008 >

Na tenhle citát jsem narazila na stránkách http://www.bimba.cz.

I když jsem tu instituci nesnášela, dodnes občas kouknu, co se u nás na gymplu děje. Narozdíl od doby, kdy jsem tam chodila já a kdy největší akcí bylo, když si stopadesáticentimetrový zvrhlík Tomáš Zvardoň odešel na hřbitov k pomníku Tyla a Škroupa šňupnout originální směs pískového cukru, polohrubé mouky a sádry, se tam občas něco děje. A Tomáš je manažer v nějaké korejské krachující firmě.

 

Mně se ten citát líbil v dané chvíli hlavně proto, že jsem trochu alergická na všechny ty typy, co napíšou dvě básně nebo tři povídky, vyhrajou budík nebo pětistovku v nějaké regionální soutěži a okamžitě se považují za umělce. A říkají si umělci, spisovatelé, básníci. Já vim, že to je přístup, ale je to přístup, kterej mi přijde směšnej. Je na to spousta jinak vybalancovanejch citátů, třeba to z Příběhů obyčejného šílenství ("Tvoříš? Ne? Tak to je dobře") nebo ze Simpsonových ("Já vždycky říkal: publikuj, nebo zemři!") a jeden krásnej mi prozradil Jan Sládek, je tuším z pamětí Jana Zrzavého - že těma věcma a balastem okolo se nemá člověk zabývat, "má hledět pracovat a hezky malovat". To je to, co vyznávám já, i když malovat moc neumím, leda prase nebo domeček jedním tahem. Je to samozřejmě jenom jeden přístup, někomu život ulehčí nebo zpestří, že bude chodit s partou do hospody a budou si přitom říkat spisovatelé a básníci:)  


<reagovat 
 básník nic (Občasný) - 3.2.2008 > ztratila> jsem adresát tvé poznámky já? nechci se vnucovat...

jinak tvůj střízlivý pohled na "tvorbu a její funkci ve společnosti" je mi sympatický, ale v tomhle prostředí (totem) bych spíš vsázel na tvojí radost z pravidelných procházek s mačetou v lánu kopřiv... a tvá poslední věta mi přímo vhání slzy do očí, tak nějak jsem si sebe představoval v pubertě. škoda, je to pryč.
<reagovat 
čtenář piccola - 12.8.2009 > Cela skola jsme na to sli do kina ...BOze jak se ty ucile stydeli ze to museli videt s nami.Kazdy ucitel toho litoval a my byli STASTNY
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je jedna + deset ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter