Sklo a světlo – to je název výstavy, kterou uspořádalo pražské Uměleckoprůmyslové muzeum u příležitosti 150. výročí založení Sklářské školy v Kamenickém Šenově. Výstavy, kde si můžete zahrát na skleněný xylofon, podívat se na slony a nosorožce na vázách nebo na poháry, ze kterých by byla škoda pít…
Expozice podává průřez celou dlouhou historií školy. Největší pozornost je ovšem věnována nedávným absolventům a jejich pedagogům, kteří si tvůrčím způsobem, každý po svém, vyhráli s tak tvárným materiálem, jakým je sklo. Už mísy a sklenice, které odchovanci šenovské školy za posledních 30 let vytvořili, nesou jejich specifickou pečeť. Najdeme tu vázy s řezbami, ve kterých poznáme tváře Husa, Masaryka, Komenského nebo rozesmátého Satyra. A jak by se vám líbila mísa, na které by seděl benátský okřídlený lev?
Fantasie mnohých tvůrců ale šla ještě dál. Z vitrín se na nás dívá buvol, tygr nebo sklenění veteráni, o kousek dál ježatý „Ochechulák“ nebo dvojvýznamová „Ryba-éro“. Zvláštní věci vznikají také kombinací skla s různými jinými materiály – například se dřevem nebo s kamenem. Skleněný reliéf s převozníkem Chárónem, koupající se Plavec nebo obří žárovka – to jsou jen některé z dalších zajímavých objektů, které výstava nabízí.
Jistým kontrastem k těmto moderním výtvorům jsou starší díla, vystavená v horní části sálu. Najdeme tady dekorativní malby na skleněných vázách, sahající od ovoce, květin či zvířat až k mistrně provedené Poslední večeři Páně. Předchůdci dnešních sklářů si hráli jinak – ale o nic méně zajímavě.
Výstava je k vidění do 17. září.
|