8. ročník literárně-výtvarných setkávání
Ars poetica 30.7.-8.8-2011
Literárně-výtvarná setkání Ars poetica jsou pokusem o zachycení tiché všední poezie života v rozmanitosti jejích forem. Těžištěm je sdílení četby básníků, kteří se uměli dotýkat středu věcí. Každý den je inspirován duchovním rozměrem díla jednoho z nich: Vratislav Effenberger, Antonín Brousek, Josef Suchý, Zbyněk Havlíček, Ladislav Dvořák, Jan Vladislav a František Lazecký. Ars poetica je určena širokému okruhu zájemců, včetně těch, kteří cestu k literatuře a umění teprve hledají. Denní program začíná povídáním o autorovi, odpoledne je možnost věnovat se četbě a výtvarné tvorbě inspirované básníkem. Večer vrcholí setkáním se zajímavými osobnostmi současné kultury (obvykle od 19 hodin).
Tradiční součástí programu je výlet - putování za sochařskými díly.
V neděli je možné zúčastnit se „lesní" mše svaté.
Letošní hosté
30.7. sobota Luděk Marks - básník, literární kritik a redaktor, představitel poslední básnické generace undergroundu, člen Kampanily - společnosti pro záchranu severočeských kostelů. Podílel se na redakci kulturní přílohy v samizdatovém časopise Vokno. V roce 1994 vydal básnickou sbírku Stín svícnu. Pavel Herot - básník, výtvarník, člen kapely The Heverand Vazelína Band, herec. Vydal básnické sbírky Evangelium zázraku (1993) a Hlavy z podzemí (2005).
31.7. neděle Vladimír Binar - literární historik, editor, prozaik, překladatel. Knižně vydal prózy Playback (2001) a Emigrantský snář (2003), dále básnický soubor Hlava žáru (2009) a Čin a slovo - Knihu o Jakubu Demlovi (2009). Je také autorem rady literárních pásem z děl Jakuba Demla, Stanislava Vodičky, Vítězslava Nezvala, Bedřicha Fučíka, F. X. Šaldy, Charlese Baudelaira a francouzských prokletých básníků.
1.8. pondělí Pavel Piekar - grafik. Od roku 1990 pracuje v Národní galerii. Dlouhodobě se věnuje technice černobílého a barevného linorytu. Tiskne autorsky, v malých nákladech, jednotlivé barevné odstíny vznikají mícháním tiskařských a olejových barev. 2. 8. úterý Jaroslav Bárta - fotograf, vedoucí katedry fotografie na FAMU v Praze, zakladatel nakladatelství a galerie Půda. Věnuje se také grafickým návrhům publikací a plakátů. Autor projektu Letem českým světem, který srovnává záběry krajiny a městské zástavby s odstupem jednoho století. Fantasía - básnická skupina, založená v roce 2005. V roce 2009 vydala stejnojmenný sborník, který shrnul výběr z tvorby zakládajících členů (Adam Borzič, Kamil Bouška, Petr Řehák). „Smysl poezie lze vytvářet hrou. Hra však není smyslem poezie."
3. 8. středa Eva Vlčková - putování po stopách sochaře Ladislava Zívra.
4. 8. čtvrtek Martin Evžen Kyšperský - hudebník, frontman a hlavní autor repertoáru kapely Květy. Vystupuje také sólově, skládá divadelní hudbu, působí jako aranžér a producent. Od roku 2008 je členem volného sdružení Osamělí písničkáři.
5.8. pátek Pavel Kolmačka - básník, prozaik a překladatel. Knižně vydal básnické sbírky Vlál za mnou směšný šos (1994), Viděl jsi, že jsi (1998, německy 2001) a Moře (2010), dále román Stopy za obzor (2006).
6. 8. sobota Vladimír Kokolia - malíř, kreslíř, grafik, blogger, textař, zpěvák, profesor na AVU v Praze, vedoucí pedagog ateliéru Grafika 2, pokračovatel 20. generace taiji rodiny Chen a držitel titulu Miss kompost ČR za rok 2007.
cena: 2490,- Kč (program, ubytování, strava) místo: sokolské tábořiště Ježkov u Zábřezí (ze Dvora Králové n. L. do Doubravice a odtud směrem na Zábřezí) ubytování: v lese v podsadových stanech pořadatel: sdružení Quo vadis, František Burda, 733 291 260, frantisekburda@centrum.cz přihlášky: Tereza Burdová, Komenského 194, 549 01 Nové Město nad Metují, terez.vlckova@centrum.cz www.arspoetica.cz
|