|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
| |
"((
F.ridrich II. Veliký během sedmi leté války psal v zimě svému bratrovi dojímavé dopisy, aby ho přiměl s jeho vojskem k rodinné výpomoci.
Fridrich II. Veliký si po nástupu na pruský trůn ponechal ve funkcích i ty generály, kteří ho v minul.osti chtěli nechat popravit, a vyslouži si tím jejich dalekosáhliou věrnost a oddanost na bojišti i v jeho politice.
Trojkrejcar některým lidem škodil na duších, a tak by na všech lichých platidlech měla být nejméně č í slice p ět .
Císař Franc Josef vstával do své ho úřadu ve čtyři ráno, a tak nám to, celému bývalému rakousko uherskému národu po něm již zůstalo, narozdíl od všech anglických zemí a Franci e .
Sisi vadilo, že jako císařovna musí podle dvorské etikety nehorázně plýtvat vysokými rukavicemi a jezdeckými botami , a tak to potom zatrhla.
Císař Franc Josef se např. proslavil i tím, že měl ty samé zašívané spodky po téměř 60 let svého úřadu.
Nevzdělané venkovské obyvatelstvo ještě i 20 let po Rakousku uhersku šířilo pomluvy , že za Rakouska bylo lépe, nežli teď.
Když cisaři F. J. řekli v r. 1914, že rakousko-uherská vojska dosáhla v Haliči významného úspěchu proti Rusům, tak jim odpověděl, že tak to začíná vždycky.
F.ridrich II. Veliký si nechal stát stan ve Slezku i po válce, a zval si tam vyslance z Evropy, aby na ně udělal dojem při jeho plápolající svíčce ve větru.
F.ridrich II. Veliký zrušil v Prusku cenzuru, a stal se tak v.ýjimk ou v jeho době.
F.ridrich II. Veliký , když jeho lid o něm četl pomluvy na plakátu na vratech, nechal zastavit koně, a nechal ho pověsit více dole, aby na to lépe .viděli .
Výhodu měli Brňané před Švédy hlavně v tom, že mohli být při boji doma nebo ve sklepě.
Voltaire napsal Fridrichovi . obdivné dopisy o jeho cenzuře, kterou nechal zrušit.
K arel Veliký postupoval v Evropě tak, že poslal napřed veliké kláštery, které byly i školami a hospodářskými centry.
F.ridrich II. Veliký před kaž dou bitvou psal do rána básně a meditoval, a tak se dožil pokročilejšího věku než ti , co tam padli.
Kateřina Veliká byla Němka, ale přitom u dvora silně nutila své okolí mluvit rusky
Obyvatelům Slezka to mohlo být docela jedno, protože Prusové také mluvili německy, a navíc daně stejně vždy platili tomu, kdo si je dobyl.
V době třicetileté války vojska zabavila úrodu venkovskému obyvatelstvu i několikrát do roka, takže je potom přestávalo bavit pracovat až do úmoru na polích.
Jan Ámos Komenský je v Brně a okolí všeobecně neoblíben, protože na ně bezohledně poslalŠvédy v r , což se mu dá je n stěží odpustit.
Měšťane vyrazili z Brna k protiútoku např. tehdy, když po bouřce uvízliŠvédi v zákopech až po krk v blátě, a když měli zvhlá děla i muškety .
Švédi se podkopali pod město, ale BrŇáci je slyšeli, i když nebyli vidět, a prokopali se jim naproti.
Brno zůstalo neporaženo, a to se dodnes odráží v jeho sebevědomém smyslu pro humor a i v divadle.
Rozdíl oproti Praze byl v tom, že Pražané zapomněli, že mají díru v hradbách na Hrad čanech, ale Brňané si ji u kostela sv. Tomáše s vypětím sil včas zazdili.
))."
|
|
|