Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pondělí 27.5.
Valdemar
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Poezie
 > Poezie
 > Klasické verše
 > Básnické slovo
 > Všehochuť
 > Teorie poezie
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Vývoj v paradoxu z kolekce Úvahy
Autor: HáDé! (Občasný) - publikováno 19.9.2003 (12:36:09)
další ve sbírce>


 Pescatore (Občasný) - 22.9.2003 > HáDé!> 

HáDé:

Asi jsem ten "svůj" pohled moc neupřesnil. Na svůj druh protestu má každý nárok. Ovšem pokud spojuji "poetiku" s "filozofií" a pokud pak beru báseň i po stránce "tvrzení", pak věty typu: vláda rácia / v mnohém tak děsivá / ale přinesla i hodně slov / moudrých básníků" - beru s otázkou: cože to vůbec je "vláda rácia", kdy a kde vládlo "rácio"? A rozhodně "rácio" (ani obrazně) žádného dobrého básníka neukulo, myslím.

Nebo v závěru: ale úhel jejich pohledu na život /se změnil /je cynický drsný často ateistický/JÁ i TY i MY/ vidí sebe i svět /posměšně /z nadhledu chladného rozumu/a to osvobozuje!

No, někdo to může tak cítit, že jo, ale tvrdit, že když zaujmu posměšný pohled cynika a budu se kolem sebe i do sebe posměšně dívat  z nadhledu chladného rozumu - že je to nějaký koncept, který osvobozuje, to tedy neberu.

Cyniku či posměšnost vůbec nepovažuju za "silné zbraně" básníků a pokud vím, tak zmínění básníci se proslavili básněmi zcela závažného smyslu a nikoli svojí ironií atd.

Navíc by se o "ne-egocentričnosti" básníků daly vést velmi dlouhé spory. Diviš byl jistě velmi kvalitní básník, ale vedle toho i dosti zběsilý a zuřivý supersubjektivní básnický typ. A že bych měl z T.S.Eliota (např.ze Zpustlé země) pocit nějakého "osvobození", to také v těch spádových chmurách nemám. 

Zkrátka: relativně to tak být může, ale jako tvrzení: "toto osvobozuje"tvé verše neberu. Beru je (byť nikde nepíšeš, že to TEBE osvobozuje) jako tvůj subjektivní pohled a ne jako obecnou pravdu. Můj názor je, že to, co osvobozuje dál než jen z chvilkového hlediska, není rozhodně skrze posměšný či ironický šleh básníka po společnosti a neštěstích světa, nebo do sebe samého. A pokud vím, tak Rimbaud svoji ironii velmi rychle zabalil a odjel "velmi vážně" obchodvat s puškama do Afriky :-))) Z  revolty k obchodu, takové taky někdy bývají cesty básníků .

Takhle to vidím.


<reagovat 

Reagovat na tuto poznámku u příspěvku
Odpověď se také zašle uživateli Pescatore
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je deset + devět ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
 
(1) 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
 

 


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter