|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
| |
Ve světě v různých kruzích se vyskytují úvahy a názory, zda je internet prospěšný celému lidstvu na planetě Zemi. V křesťanství se můžeme dozvědět, že se jedná o ďáblův nástroj, který manipuluje s lidskou myslí, neboť zaprodává časy našich životů, čímž je potlačováno poslání člověka. Dalo by se v téhle tematice parafrázovat známé rčení, které jsem pro uvedený článek přizpůsobil: „Internet je dobrý sluha, ale zlý pán.“ Dokonce Indiáni by považovali virtuální svět za zloděje nejen lidských duší.
Na druhé straně může elektronický svět zachránit mnoho životů. Dejme mu za to alespoň plus. Navíc dokáže sjednocovat rodiny, města, obce, kraje, státy a světadíly. Někdo díky internetu materiálně zbohatne, jiný zas zchudne. Internet tak spojuje a propaguje firmy. Vlastně nám připomíná jakousi bonboniéru, z níž si můžeme vybrat dobrý i zlý pamlsek. Ne všechno je však ideální, jak se zdá na první pohled.
Nadšený uživatel může naletět různým podvodníkům a spekulantům. Při hledání zaměstnání může narazit na pochybného zaměstnavatele. A proto je třeba brát tenhle svět s rezervou. Nesmíme se ihned ukvapovat. Právě zde by platila známá a moudrá rčení: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ „Dvakrát měř, jednou řež.“
Často uvažuji, zda je náš pozemský internet známý u mimozemských civilizací. Dlouho o téhle problematice přemýšlím. Možná existuje varianta elektronického světa, která je mnohem starší než lidstvo samotné. Pevně téhle teorii věřím, i když s ní mohu v současnosti narazit. Právě díky internetu se můžeme střetnout s něčím neobvyklým. Můžeme poznat anděly sestupující z nebe, které nám prezentuje Bible. Dosti odvážná myšlenka dokáže nejen potěšit, ale i naštvat různé odborné komise i samotnou veřejnost.
Internet je často kritizován, protože do něj mnohdy lidé píší své názory, pohledy i pocity s pravopisnými chybami a překlepy, aby se za každou cenu urychlila komunikace třeba na blozích, webových stránkách i sociálních sítích. Též přemýšlím o téhle tematice, protože mi je líto, když lidský člověk „zamořuje“ jiný svět. Abychom se pak nedivili, že naše jazykové vzdělání a vzdělávání upadá!
Na závěr bych se podělil o jednu svou zkušenost. Obětování se pro společnost může být v elektronickém světě zesměšňováno a zákeřně odsuzováno. Bohužel mnozí uživatelé internetu šlapou přes mrtvoly. Nekontrolují svá jednání. Užívají anonymní přezdívky i hrubé výrazy s cílem poškodit druhé. Proto dochází ke kyberšikanám a shazování lidské důstojnosti. Jediným řešením je, aby se společnost všech uživatelů zamyslela nad svým počínáním a aby zhodnotila svou internetovou aktivitu (minulost, současnost jako brána do správné budoucnosti). Internetové aktivity jsou o lidech. Máme virtuální prostor k dispozici – je na nás, jak jej využijeme. Je na nás, jak se budeme chovat v téhle kapitole, která dennodenně ovlivňuje mnoho životů ve světě.
Václav Kovalčík
|
|
|