Zpět na úvodní stranu   
Časopis
Fórum
Pokec
\"NováWEB místa
\"NováAkce,Srazy
Info o nás

FK ČVUT
FK VŠE

jméno:

heslo:


registrace 
  Časopis

 
TOTální E Magazín

vždy v úterý v 19,30 - ve staré aule - info na vrátnici
1.st.tramvaje za Hlavním nádražím - Husinecká
cena vstupenky 35 Kč

Co se bude promítat v tomto semestru ???


13. 02. 2001 od 17:00
Mazací hlava (Eraserhead)

USA, 1976, 89 minut
Scénář a režie: David Lynch
Hrají: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates, Judith Anna Roberts, Jack Fisk

První kroky Davida Lynche do divného světa.

Kultovní prvotina Davida Keitha Lynche (1946) vznikala počátkem sedmdesátých let při studiu začínajícího režiséra na Americkém filmovém institutu. Experimentální surrealistický horor o nešťastném tiskaři, jemuž nevěrná snoubenka porodila slizkou naříkající zrůdičku, se ovšem kvůli finančním problémům nakonec realizoval přes čtyři roky. Výsledkem je pozoruhodné dílo, v němž vizuální stránka dominuje nad úspornými dialogy i nad vlastním příběhem. Kafkovsky laděné mystérium lze interpretovat podle různých klíčů, včetně psycho-sexuálních výkladů. Zásadní vliv na konečnou podobu filmu však asi měly autobiografické prožitky Davida Lynche, jenž se při práci vyrovnával s vlastními problémy a pochybnostmi, zda je schopen zvládat roli manžela a otce dítěte, které se narodilo s tělesnou vadou (jeho dceru Jennifer sužovaly tzv. koňské nohy). I když tento avantgardní horor s nezbytnou závěrečnou katarzí od počátku předkládá (vedle drasticky zvrhlého humoru) několik šokujících scén, zůstává pro divákovo vnímání nejútočnější sekvence, ve které tiše trpící "otec" maličkému netvorovi (nechtěně?) prostřihne nůžkami beztvárné tělíčko. Nikoli neprávem je tato pasáž srovnávána s proslulou scénou z Buňuelova Andaluského psa, zobrazující bleskový řez skalpelem přes oční bulvu. Dodnes ovšem zůstává tajemstvím, jakým způsobem Lynch a jeho spolupracovníci monstrózní "děťátko" oživili a z jakého materiálu ho zkonstruovali. V závěrečných titulcích jsou sice uvedena také jména Lynchovy manželky a dcery, avšak scény, v nichž se režisérova rodina objevila, byly z konečné verze vystřiženy.

Výborný website věnovaný Davidu Lynchovi je
zde.


13. 02. 2001 od 19:45
Balada pro banditu

ČSSR, 1978, 89 minut
Scénář: Zdeněk Pospíšil, Vladimír Sís
Režie: Vladimír Sís
Hrají: Jiří Pecha, Miroslav Donutil, Iva Bittová, Boleslav Polívka, Blanka Rudová, František Derfler

Vítězný film dle Vašeho hlasování v minulém roce.

Do amfiteátru se scházejí diváci, jsou vítáni herci zpívajícími za doprovodu kytar píseň o "chlapovi z Koločavy". Postupným přehlušováním melodie jsou diváci vtahováni do děje, ze skutečnosti se stává sen a příběh začíná... Vyprávění o loupežníku Nikolovi Šuhajovi, jeho partě, moci strachu a lásky, získalo na XVII festivalu českých a slovenských filmů v Hradci Králové 1979 jednu ze tří hlavních cen. Balada pro banditu se objevila poprvé na programu Divadla na provázku 7.dubna 1975 a režisér Vladimír Sís její filmovou podobu natočil o čtyři roky později. I když se podle pamětníků atmosféra divadelního představení předčila jeho působivost na plátně, snímek lze řadit ke kultovním a i dnes v něm vedle písní zaujmou také herecké výkony Ivy Bittové, Bolka Polívky, Pavla Nového a hlavně Miroslava Donutila v ústřední úloze.


20. 02. 2001 od 17:00
Milostné příběhy (Historie milosne)

Polsko, 1997, 86 minut
Scénář a režie: JERZY STUHR
Hrají: Jerzy Stuhr, Katarzyna Figuraová, Dominika Ostasowská, Irina Alferovová, Karolina Ostrosná, Jerzy Nowak...

Vydařený snímek vynikajícího polského herce a režiséra.

Známý polský herec Jerzy Stuhr má za sebou již čtyři filmové režie. Ve svém druhém opusu s názvem Milostné příběhy je však kromě režie též autorem scénáře a představitelem pěti postav(!). Snímek ve formě smutné komedie s fantastickými prvky přináší příběhy čtyř mužů, jejichž osudy jsou spojeny s postavou božského Tazatele, zpovídajícího odlišné hrdiny a rozhodujícího o jejich dalším údělu. Společným jmenovatelem je láska, jež však má různé podoby. - Vysokoškolský asistent odmítá milostné vzplanutí křehké studentky, protože se bojí, že ztratí svou rovnováhu a zavedený životní řád. Plukovník se vzdá své dlouholeté ruské milenky kvůli kariéře, spojené se vstupem Polska do NATO. Oba muži pak doplácejí na svou racionálnost a zbabělost. - Kněz, který se po jedenácti letech setká s dcerkou, o jejíž existenci neměl dosud tušení, se kvůli dívce vzdá svého duchovního stavu, aby mohl být s ní. Odsouzený pašerák drog se během několika let rozchází i smiřuje se svou atraktivní a nevěrnou ženou, která se k němu vždy vrací s vyznáním: "Miluji tě". Oba muži jsou za své skutky obšťastněni. - Podle Stuhrových slov nejde o čtyři muže, nýbrž o jednu postavu "rozbitou na čtyři varianty". (Pátou Stuhrovou rolí je muž, který na samém konci přichází k budově, v níž úřaduje Tazatel: cyklus se může opakovat do nekonečna.) Ve zdánlivě lehké moralitě, jejíž poselství je jednoznačně vyjádřeno v závěrečné písni Adama Nowaka ("...zázraky jsou pro ty, kteří milují...") nabízí autor vnímavému divákovi podněty k přemýšlení na téma lidských vztahů, sobectví i sebeobětování pro druhého. Jednotlivé příběhy jsou nosné samy o sobě a kafkovská zápletka s Tazatelem je vlastně nadbytečná; slouží především k dramaturgické provázanosti epizod. - Snímek je věnován předčasně zemřelému Krzysztofu Kieslowskému, který Stuhrovi při vzniku díla pomáhal a který jej nesporně ovlivnil.

Záznam filmu v
IMDb.


20. 02. 2001 od 19:45
Život v oblouznění (Living in Oblivion)

USA, 1995, 91 minut
Scénář a režie: TOM DI CILLO
Hrají: Steve Buscemi, Catherine Keener, Dermot Mulroney, Danielle von Zerneck...

Spolu se starším snímkem "Fargo" bratří Coenů vytáhla společnost Sunfilm v loňském roce do distribuce další "šuplíkový" skvost.

Život v oblouznění je komedie o mladém režisérovi, který se i přes nedostatek financí pokusí ztvárnit své myšlenky ve vlastním filmu. Hlavní postavou je nervózní režisér Nick Reve (Steve Buscemi), který potřebuje k životu jenom aspirin, kafe a zázrak. Děj celého filmu se totiž odehrává během jednoho dne natáčení, kdy se vůbec nic nedaří a neschopný štáb kazí jeden záběr za druhým. Na Nicka čeká poznání prvního pravidla filmování: pokud neuspěješ napoprvé, zpanikař! Režisér snímku Tom DiCillo, který je zároveň autorem scénáře, vzdal tímto filmem vtipný hold všem nezávislým filmovým tvůrcům, kteří to (jak se zdá) nemají jednoduché. Film byl oceněn mj. na festivalu Sundance 1995 za nejlepší scénář.

Na oficiální stránku se podívejte
sem.


27. 02. 2001 od 16:45
Nahý (Naked)

Velká Británie, 1993, 131 minut
Scénář a režie: MIKE LEIGH
Hrají: David Thewlis, Lesley Sharp, Katrin Cartlidge, Greg Cruttwell, Claire Skinner, Peter Wight...

Nebývale intenzívní temná existenciální alegorie. Zlatá palma za režii na MFF Cannes 1993.

Psychologický snímek Nahý je ve filmografii britského režiséra Mikea Leigha dílem obsahově i formálně ojedinělým, třebaže tematicky z ní nevybočuje. Jeho hrdina, sedmadvacetiletý Johnny z Manchesteru (z této chudé průmyslové oblasti s obrovskou nezaměstnaností pochází sám Leigh i mnoho postav jeho filmů) přijíždí do Londýna za svou bývalou přítelkyní Louisou, ale mezi odchody a návraty do jejího podnájmu potkává v temné a chladné metropoli řadu lidí, kteří jsou na tom podobně jako on: bojí se budoucnosti i splnění hrozeb dávných proroctví, spjatých s blížícím se miléniem. Na rozdíl od těch, kteří se svým strachem zůstávají v osamění vypůjčených domovů, se Johnny snaží své palčivé obavy vykřičet a vybít. Sám se však stává obětí násilí. Na rozdíl od ostatních Leighových filmů je poselství Nahého pesimistické, ale nikoli beznadějné.

Existuje rozcestník se všemi možnými linky o Miku Leighovi.
Hele.


27. 02. 2001 od 19:45
Aberdeen

Norsko/Velká Británie, 2000, 113 minut
Scénář: Hans Petter Moland, Kristin Amundsen
Režie: HANS PETTER MOLAND
Hrají: Ian Hart, Stellan Skarsgard, Lena Headey, Charlotte Rampling

V norské road movie, z Londýna do Skotska, s otcem, který pije jako Dán. Cena za nejlepší mužský herecký výkon na MFF Karlovy Vary.

Úspěšné mladé právničce Kaise se už málem podařilo zapomenout na svou ne právě idylickou rodinu. Když se na ni ovšem její matka Helen obrátí se zoufalou prosbou, nedokáže odmítnout. Má jí pomoci přimět svého otce Tomase, alkoholika a beznadějného smolaře, aby se v Aberdeenu podrobil dalšímu léčení. Setkání s otcem, kterého deset let neviděla, není pro Kaisu žádným potěšením, pouze jakousi absurdní morální povinností. Rychlý sled problémů ovšem překoná i ta nejhorší očekávání. Věčně sťatý Tomas je pro letecké společnosti nežádoucí pasažér, a tak musí Kaisa naložit svého otce do auta a sešlápnout plyn. Tragikomická cesta plná potíží a podivných setkání změní jejich vzájemný vztah i Kaisin poněkud příliš právnický pohled na svět. Dokonce i z Tomase se stane docela jiný alkoholik, než jakým býval. Aberdeen byl s úspěchem uveden jako zahajovací film letošního MFF Karlovy Vary a Ian Hart tu získal Cenu za nejlepší mužský herecký výkon.

Můžete se mrknout na
oficiální stránky filmu. Doporučuju norštinu na úrovni "C".


06. 03. 2001 od 17:00
Tři životy a jen jedna smrt (Trois vies & une seule mort )

Francie/Portugalsko, 1996, 123 minut
Scénář: Pascal Bonitzer, Raoul Ruiz
Režie: RAOUL RUIZ
Hrají: Marcello Mastroianni, Anna Galiena, Marisa Paredes, Melvil Poupaud, Chiara Mastroianni...

Marcello Mastroianni ve velmi zvláštním světě filmaře Raoula Ruize - nepropásněte!

Jsou to příběhy, jaké každý zná a kterým nikdo nevěří: muž odjede údajně na krátkou cestu, přestěhuje se však do protějšího domu, ve kterém zůstane dvacet let. Jednoho dne se bez vysvětlení vrátí do svého původního bydliště a zůstane tam až do své smrti. První příběh je o bohatém muži, který se stane žebrákem, aniž by přitom přišel o své bohatství... Druhý příběh je o dvou mladých a chudých lidech, kteří náhle, jako by zázrakem, zdědí krásný dům a pohodlnou měsíční penzi s jedinou podmínkou: nesmí vyhodit starého domácího sluhu. Postupně zjišťují, že starý sluha není nikdo jiný než pán domu, jejich dobrodinec... A třetí příběh vypráví o muži, který kryl své finanční operace tím, že si vymyslel rodinu v cizině. Jednoho dne se dozví, že se k němu hodlá tato rodina nastěhovat... Zdánlivě nesourodé, ale nakonec tragicky promíchané příběhy obchodního cestujícího Matea Strana, který se po dlouhé odluce vrátí ke své ženě Marii, osud slavného profesora antropologie Georgese Vickerse, který se dal na žebrotu a zamiloval se do pouliční prostitutky z Pigalle, život vlivného podnikatele Luca Allamanda, který se stane obětí vlastních lží... Tyto tři příběhy balancují mezi noční můrou a fantaskní komedií. Hlavní hrdinové jednotlivých vyprávění jsou různými tvářemi jediného muže, postiženého syndromem "mnohonásobné osobnosti". Přestože žije tři různé životy, čeká ho jen jedna smrt - v tomto případě smrt tragická... protože nelze beztrestně žít několik životů.

Prozatím jen záznam filmu v
IMDb.


06. 03. 2001 od 19:45
Buena Vista Social Club

Německo/USA/Francie/Kuba, 1999, 101 minut
Scénář a režie: WIM WENDERS
Hrají: Luis Barzaga, Joachim Cooder, Ry Cooder, Julio Alberto Fernández, Ibrahim Ferrer, Carlos González, Rubén González...

Dnes už slavný Wendersův digitální výlet do hudebního světa kubánských

Známý americký hudebník Ry Cooder a britský producent Nick Gold realizovali v roce 1996 na Kubě CD s názvem Buena Vista Social Club, v němž pro svět objevili řadu vynikajících kubánských muzikantů, kteří zdánlivě už dávno byli za zenitem své kariéry nebo už vůbec nehráli. Přitom mezi nimi byli lidé, kdysi přinejmenším na Kubě velmi populární. Disk měl neuvěřitelný úspěch na celém světě a byl odměněn Cenou Grammy v oblasti latinskoamerické hudby. Ry Cooder pracoval s Wendersem na filmu Linie násilí (1997) a upoutal jej svým vyprávěním o fantastických kubánských muzikantech a jejich hudbě. V roce 1998 se Wenders s malým štábem vypravil na Kubu a natočil zde padesát hodin záznamů z nahrávání dalšího CD (Buena Vista Social Club Presents Ibrahim Ferrer) v havanském studiu Egrem a z řady rozhovorů s jednotlivými hudebníky. Získaný materiál sestříhal se záznamy dvou koncertů orchestru v Amsterdamu v dubnu 1998 a jednoho koncertu v newyorské Carnegie Hall v červenci 1998. Vznikl tak působivý hudební dokument, přinášející důležité svědectví nejen o svérázném fenoménu kubánské hudby, nýbrž i o starých lidech, jejich přístupu k životu a k umění. Režisér přitom zvolil vcelku jednoduchý postup. Jednotliví muzikanti mluví přímo na kameru ve zchátralých havanských reálech a exteriérech: jejich výpovědi jsou propojeny se záběry z natáčení ve studiu, přičemž písně zpravidla volně prolínají do zmíněných koncertních vystoupení. Snímek vrcholí úspěchem v Carnegie Hall a "výletem" starých Kubánců do newyorských ulic. Cooderovo CD odstartovalo novou kariéru vystupujících hudebníků, jimž se dnes na Kubě říká Superabuelos (Superdědové). Název původního disku i filmu vznikl podle jména legendárního a dávno zaniklého havanského zábavního podniku. Velkou předností českých titulkovaných kopií je překlad písňových textů, které mají svérázné kouzlo a osobitou poetiku. Wendersův snímek Buena Vista Social Club obdržel mj. Evropskou filmovou cenu, Cenu americké Národní filmové rady, Cenu Asociace losangeleských filmových kritiků, Cenu Kruhu newyorských filmových kritiků, Cenu americké Národní společnosti filmových kritiků za nejlepší dokumentární film, Německou filmovou cenu (Zlatou kameru za nejlepší německý film), Cenu diváků na MFF v Edinburghu 1999 a byl nominován na Oscara za nejlepší dlouhometrážní dokument.

Moc pěknou oficiální stránku najdete na
tomto místě.


NÁŠ ARCHÍV

Archív - listopad a prosinec 2000 ? Archív - listopad a prosinec 2000
Archív - říjen a listopad 2000 ? Archív - říjen a listopad 2000
Archív - duben a květen 2000 ? Program duben a květen 2000
Archív - únor a březen 2000 ? Program únor a březen 2000
Archív - listopad a prosinec 1999 ? Program listopad a prosinec 1999

Těšíme se na Vás


Cena vstupenky 35 Kč,-
Využijte předprodeje v recepci knihovny! Nebudete muset stát frontu před představením.
Žádáme diváky bez vstupenky zakoupené v předprodeji, aby chodili dříve. Stará aula bude zpřístupněna nejpozději v 19:15. Pokud není uvedeno jinak, všechny filmy jsou v původním znění s titulky.

Viděl(a) jsi zajímavý film ???
Chceš se podělit o své dojmy ?
Napiš o něm do
fóra nebo časopisu

   
 
Design by Váš WEB